Na masaż leczniczy składa się szereg różnego rodzaju chwytów, wykonywanych w określonej kolejności, które wywierają wpływ na organizm. Oddziałują na skórę, stawy, wiązadła, mięśnie, a także układ nerwowy, limfatyczny i krwionośny, przynosząc wiele rozmaitych korzyści. Na czym dokładnie polegają wspomniane profity? Jak wygląda zabieg masażu w praktyce? Te i inne kwestie wyjaśnia fizjoterapeuta Paweł Chrobot.

Jak przebiega masaż leczniczy?

Każdy masaż leczniczy wygląda nieco inaczej. Rodzaj chwytów zastosowanych podczas wykonywania zabiegu zależy od stanu zdrowia i kondycji danego pacjenta, a także zgłaszanych przezeń dolegliwości. Zazwyczaj wykorzystuje się techniki, takie jak:

  • głaskanie – dłonie jedynie „ślizgają się” po skórze (nie dochodzi do ucisku tkanek),

  • rozcieranie – ruchy kolisto-posuwiste, które prowadzą do powstawania fałdów skórnych i rozciągania tkanek,

  • ugniatanie – specjalista łapie za mięsień i próbuje odciągnąć go od tkanki kostnej,

  • wyciskanie – ruchy jednostajne lub pulsacyjne wykonywane wzdłuż włókien mięśniowych,

  • oklepywanie – sekwencja krótkich, intensywnych uderzeń w tkanki,

  • wibracja – tkanki wprawiane są w drgania mechaniczne o małej amplitudzie.

Jeden zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Dla uzyskania lepszych efektów należy go powtarzać średnio co dwa lub trzy dni. Wskazaniem do przeprowadzenia masażu leczniczego są różnego rodzaju kontuzje, bóle karku, kręgosłupa oraz barków, urazy i złamania kończyn, zaburzenia napięcia mięśniowego, schorzenia układu nerwowego itp. Nie powinny natomiast z niego korzystać osoby cierpiące na choroby nowotworowe i zakaźne, krwotoki, stany zapalne, miażdżycę, hemofilię czy żylaki. 

Jak działa masaż leczniczy i kto może go wykonać?

Masaż leczniczy wywiera pozytywny wpływ na wiele różnych tkanek i narządów. Likwiduje obumarłe komórki naskórka. Reguluje pracę gruczołów potowych i łojowych. Pobudza mięśnie i zwiększa ich wydolność. Poprawia elastyczność wiązadeł oraz ruchomość stawów. Zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji. Sprzyja redukcji obrzęków i usprawnia krążenie krwi. Przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Warto jednak zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną kwestię – by zabieg przyniósł przywołane wyżej efekty musi być wykonywany przez profesjonalistów. Duże doświadczenie w realizowaniu tego typu praktyk ma fizjoterapeuta Paweł Chrobot, który prowadzi Prywatny Gabinet Masażu w Busku Zdroju. Zajmuje się leczeniem kontuzji i różnego rodzaju urazów czy dolegliwości bólowych.