Depilacja woskiem to jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia z ciała. Jeśli masz dość maszynki do golenia i ciągłego usuwania włosków z nóg, szczególnie latem, jest to idealna opcja dla Ciebie. W zabiegu za pomocą ciepłego wosku likwiduje się włosy aż po cebulki. Pozwala to cieszyć się efektem gładkich nóg znacznie dłużej niż przez jeden dzień jak w przypadku użycia maszynki do golenia. Sprawdź, na czym polega depilacja woskiem i jak się do niej przygotować.

Depilacja nóg woskiem. Jak się przygotować?

O gładkie nogi warto zadbać szczególnie w sezonie letnim. Najlepszym miejscem do wykonania epilacji nóg jest profesjonalny salon kosmetyczny. Przed wykonaniem zabiegu trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować. 3 dni przed zabiegiem należy:

  • wykonać peeling skóry,
  • unikać ekspozycji na słońce oraz korzystania z solarium lub sauny,
  • nie używać balsamów, oliwek i kremów.

Przed zabiegiem należy również zadbać o prawidłową długość włosków. Zbyt krótkie mogą utrudniać przeprowadzenie zabiegu. Ich zalecana długość to ok. 0,5 - 1 cm.

Depilacja woskiem w domu 

Warto zaznaczyć, że depilacja nóg woskiem wymaga wprawy, doświadczenia oraz właściwej techniki. Włoski muszą być wyrywane pod kątem 40°, a wcześniej wygładzony plaster powinien być odpowiednio szybko oderwany. Niestety łatwo tutaj niechcący uszkodzić naskórek. Najczęściej stosuje się plastry z woskiem do depilacji, które można kupić w drogeriach i hurtowniach kosmetycznych. Wosk nie przykleja się jednak do skóry tak dobrze, jak rozgrzany i użyty przez kosmetyczkę. Przez zastosowaniem plastra, najlepiej wykonać test na skórze 2 dni przed aplikacją. Pozwoli to na wykazanie ewentualnych alergii skórnych. Skóra powinna być przy tym oczyszczona i sucha.

Sposoby usuwania owłosienia

Usuwanie owłosienia można przeprowadzać 2 metodami:

  1. Paskową - rozgrzany, miękki wosk (o temperaturze 36-38°C) aplikuje się na owłosione partie skóry. Następnie przykleja się specjalny pasek i zrywa. Na plastrze pozostają wówczas wyrwane włoski. Metoda ta jest zalecana na większe fragmenty ciała np. plecy, nogi i ręce.
  2. Bezpaskową - do jej przeprowadzenia używa się twardego wosku o temp. 36-38°C na włoski.  Następnie należy odczekać chwilę, aż naniesiony wosk zaschnie. Dopiero wtedy można zerwać (energicznie) plaster. Nie wywołuje bólu, ponieważ zastosowany wosk przykleja się do włosków, a nie do skóry. Sposób ten stosuje się często na części ciała wrażliwe na ból, np. pachy lub okolice bikini.

Osoby ze skłonnością do podrażnień, o wrażliwej i delikatnej skórze mogą zastanowić się nad zabiegiem z użyciem pasty cukrowej.

Profesjonalna depilacja woskiem

Wybór metody zależy od indywidualnych preferencji oraz kosmetyczki. Po odpowiednim przygotowaniu skóry poprzez znieczulające preparaty, rozgrzany wosk w płynnej formie aplikowany jest w zgodzie z kierunkiem wzrostu włosków. Dzięki temu są one usuwane razem z cebulkami. W efekcie długi czas zajmuje im odrastanie, a regularne poddawanie się zabiegowi epilacji sprawia, że włoski są coraz cieńsze i rzadsze. Po nałożeniu wosku, który przykleja się do włosków, nakłada się materiałowy pasek, odpowiednio napina skórę, a następnie szybko i zdecydowanie zrywa. Wosk rozprowadza się po skórze specjalną szpatułką. Na koniec zabiegu używa się łagodzących i spowalniających wzrost włosków kosmetyków.

Po zabiegu depilacji plastrami mogą występować zaczerwienienia i podrażnienia, które ustępują samoczynnie po 2-3 dniach. Usuwanie owłosienia woskiem najlepiej wykonywać regularnie, raz w miesiącu. Włoski zaczynają odrastać zwykle po upływie 3-6 tygodni. Wszystko zależy jednak od tempa wzrostu, części ciała oraz potrzeb klientki.