Smutek, żal czy płacz to jak najbardziej ludzkie emocje i reakcje, które są normalne. To oznaka zdrowia, tego, że żyjemy i czujemy. Złe emocje są bardzo ważne, aby móc połapać się we własnym wnętrzu, na ich podstawie można dowiedzieć się, co nam służy, a co nie. Gorzej, jeżeli te emocje zaczynają dominować nad innymi – wtedy może okazać się, że w życiu zagościła depresja.

Depresja – codzienność dla milionów na świecie

Depresja to nie gorszy dzień, popłakanie pod kocem czy ponura mina. Depresja to poważna choroba, która odbiera każdą drobinkę szczęścia z życia, więc jedynym sposobem, aby z nią walczyć to leczenie. Żadne rady z Internetu nie pomogą, jeśli świat jawi się w najgorszych barwach, jedzenie smakuje jak popiół, a umycie zębów staje się wyzwaniem na miarę wyprawy w Himalaje. Depresja może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Tak, kobiety chorują częściej, jednak nie znaczy to, że mężczyźni mogą się czuć bezpiecznie. Szacuje się, że na świecie z powodu zaburzeń depresyjnych cierpi ponad 350 mln ludzi, z czego w samej Polsce jest aż 1,5 mln chorych, co wg. WHO plasuje nas w niechlubnej czołówce państw europejskich. Skąd ta plaga zaburzeń natury emocjonalnej? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, człowiek to istota o skomplikowanej naturze, więc depresję może wywołać splot różnych czynników, które nakładają się na siebie. Długotrwały stres, przeżyte traumy, leki czy współistniejące choroby somatyczne plasują się wysoko na liście przyczyn schorzenia. 

Kiedy wybrać się do psychiatry?

Objawy depresji są nieswoiste, wiec jej diagnoza jest dość utrudniona, jednak dobry lekarz psychiatra na podstawie wnikliwego wywiadu z pewnością "wyłapie" sygnały ostrzegawcze. Niektóre symptomy depresji mogą zbiegać się z zupełnie innymi chorobami, więc nie zawsze muszą świadczyć o występowaniu zaburzeń natury depresyjnej. Wizyta u psychiatry jest nieodzowna, jeżeli pewne odczucia towarzyszą nam dłużej niż dwa tygodnie. Co powinno skłonić do wizyty w gabinecie psychiatry? Na pewno:

  • uczucie smutku i przygnębienia,
  • wahania nastrojów,
  • utrata zainteresowania i zdolności do cieszenia się,
  • poczucie małej wartości i wiary w siebie,
  • brak wiary w przyszłość lub ponure jej wizje,
  • zaburzenia koncentracji czy problemy ze skupianiem uwagi,
  • dojmujące zmęczenie i ogólny brak energii,
  • problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność),
  • znaczna utrata lub przyrost masy ciała,
  • zmniejszone lub znikome libido.

Objawów depresji jest dużo więcej, jednak warto mieć na uwadze, choć te podstawowe, aby móc kontrolować swoje samopoczucie. Specjaliści zalecają, aby wybrać się do psychiatry, jeżeli przynajmniej pięć objawów utrzymuje się przez dłuższy czas lub któryś z nich nasilił się. Nie ma co zwlekać, wizyta u psychiatry to nic strasznego, a odpowiednio szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia może pomóc w szybszym wyjściu z choroby.

Depresja to choroba, którą można leczyć

Pomocy w depresji trzeba szukać u specjalistów, jak Zofia Obarzanek-Musiał, która jest doświadczonym psychiatrą, a przy tym zaangażowaną w ludzkie problemy lekarką. Pierwszy kontakt z lekarzem tej profesji może budzić lęk, głównie przed stygmatyzacją, jednak ból emocjonalny wywołany depresją lub inną chorobą psychiczną nie jest zdecydowanie gorszy, niż ewentualne krzywe spojrzenia znajomych. Wizyta u psychiatry to pierwszy krok ku zdrowiu, ku odzyskaniu własnego życia. Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby jak leczyć depresję. Można skorzystać z psychoterapii, farmakoterapii, a w ciężkich epizodach depresyjnych stosuje się elektrowstrząsy. Najczęściej chorzy na depresję korzystają z leczenia łączonego, czyli farmakoterapii oraz psychoterapii, co daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż pojedyncza ścieżka leczenia. Grunt to pozwolić sobie na słabość, nie trzeba nikomu nic udowadniać – depresja nie powinna być tabu, trzeba o tym mówić i troszczyć się o zdrowie psychiczne, jak o inne części ciała.