Kaszak to zmiana skórna w postaci zgrubienia lub guzka, którą ciężko pomylić ze zwykłą krostą. Może występować grupowo lub pojedynczo. Chociaż nie jest zmianą nowotworową, powstanie nieestetycznej torbieli łojowej może wpłynąć na samopoczucie. Zamiast próbować ryzykownego samodzielnego usuwania, warto poznać sprawdzone sposoby na jego pozbycie się. Jak właściwie wygląda?

Charakterystyka prosaków. Przyczyny i najczęstsze miejsca powstawania

Kaszak (steatoma lub astheroma) nazywany również prosakiem to zmiana skórna w formie guzka wypełnionego masą. Zawiera często mieszaninę łoju, zrogowaceń i mieszków włosowych. Wpływa to na jej twardość. Występuje najczęściej u mężczyzn pomiędzy 30. a 40.  rokiem życia. Można zaobserwować kaszaki na twarzy, głowie czy powiekach. Rzadziej za to zlokalizowane są na plecach, szyi, mosznie czy w okolicach miejsc intymnych. Torbiele mogą osiągać różne rozmiary, od kilku milimetrów po wielkość orzecha włoskiego. Ich rozrost przyczynia się do zmiany barwy na żółtą bądź białą. W tym przypadku konieczna jest stała obserwacja dermatologa.

Tego rodzaju cysty powstają najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych, ale mogą być też odziedziczone. Ich występowanie może być rezultatem stosowania niewłaściwych kosmetyków do skóry, nieodpowiedniej pielęgnacji oraz zbyt częstego opalania się czy wystawiania na promienie słoneczne. Jednak główną przyczyną ich rozwoju jest nadmiar łoju, do którego dochodzi przez niewłaściwą pracę gruczołów. Z reguły jest również konsekwencją stanów zapalnych i pęknięcia gruczołu lub dojścia do urazu mieszków włosowych. Nierzadko do ich powstania dochodzi jeszcze w płodzie.

Jak usunąć kaszaka? Metody leczenia i usuwania

Dostrzeżenie niepokojących zmian skórnych u siebie lub bliskiego wymaga wizyty u lekarza specjalisty. Dzięki temu uniknie się rozwoju stanu zapalnego. Dermatolog zdiagnozuje problem na podstawie wyglądu zmiany chorobowej. Często dokonuje się analizy wycinka skórnego w laboratorium. Jeśli jednak dojdzie do wykrycia torbieli łojowej, lekarz może zlecić przeprowadzenie biopsji, RTG lub USG. Umożliwi to ustalenie, czy powstałe guzki nie są niebezpieczne dla pacjenta. Po zdiagnozowaniu zmiany skórnej przechodzi się do leczenia. Cystę można usunąć następującymi metodami:

  1. Drenażu i nacinania. W przypadku niewielkiego rozmiaru guzka.

  2. Specjalne preparaty i operację. Maść na kaszaki np. z cynkiem lub wyciągiem ze skrzypu polnego o właściwościach zmiękczających dostępna jest w każdej aptece.

  3. Antybiotyki. Zalecane w przypadku gdy doszło do zakażenia.

  4. Krioterapię. Technika wymrażania pozwala lekarzom medycyny estetycznej na usunięcie tkanek torbieli. Zabieg przeprowadza się miejscowo.

  5. Operację chirurgiczną. Może być połączona z laseroterapią.

Warto profesjonalne leczenie połączyć z domową kuracją. Polecane są bezpieczne dla skóry peelingi, kremy z kwasami oraz okłady np. z olejku rycynowego czy herbacianego. Można je zdobyć w sprawdzonych aptekach. Pozwoli to zapobiec w przyszłości powstaniu kolejnych zmian skórnych. Zabiegi pielęgnacyjne pozwolą także na regulację odpowiedzialnego za problem nadmiaru łoju i rogowacenia naskórka.

Rodzaj metody usuwania uzależnia się od rozmiaru guzka. Nie należy natomiast usuwać tłuszczaka samodzielnie. Może dojść do powstania blizny i stanu zapalnego. Czasem pęka samoistnie. Jest to wynik nadmiaru tłuszczu. Gdy zmiana skórna się powiększa, towarzyszy jej ból i zaczerwienie, konieczna będzie wizyta u specjalisty.