Obecnie wiele osób posiada różnego typu wady zgryzu. Często wydaje nam się, że jest to wyłącznie kwestia estetyki, niekiedy przestajemy zwracać uwagę na nieprawidłowości, obawiamy się leczenia ortodontycznego lub związanych z tym kosztów. Niestety, wady zgryzu wpływają nie tylko na wygląd naszego uśmiechu, ale także na zdrowie jamy ustnej. Nieprawidłowe ułożenie zębów sprzyja rozwojowi próchnicy oraz innych chorób. Zwykle wady tego typu pojawiają się już w dzieciństwie.

Skąd biorą się wady zgryzu? 

Takie wady bardzo często dziedziczymy po rodzicach. Jeżeli oni borykali się z takim problemem, to warto być przygotowanym na to, że istnieje większa szansa, iż dziecko również tego doświadczy. Ponadto nieprawidłowy zgryz może wynikać z często praktykowanych szkodliwych nawyków. Ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, zbyt długie stosowanie smoczka lub karmienie butelką – to wszystko prowadzi do powstawania wad w jamie ustnej. Należy więc zwracać uwagę na podobne zachowania naszego dziecka i w miarę możliwości eliminować je. Wada zgryzu tworzy się także w wyniku różnych guzów oraz urazów mechanicznych szczęki. 

Nieleczone wady zgryzu to ryzyko poważnych konsekwencji.

Wady zgryzu są nie tylko przyczyną kompleksów, niskiej samooceny, złego samopoczucia. Oczywiście, są to poważne sprawy, które dla wielu osób stanowią główną motywację zarezerwowania wizyty u ortodonty. Negatywnych skutków zaniechania leczenia może być jednak jeszcze więcej. Nieprawidłowo ułożone zęby utrudniają codzienną higienę, co skutkuje rozwojem próchnicy. Ponadto narażone są na szybsze ścieranie i kruszenie. Z czasem mogą pojawić się choroby dziąseł lub schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Dzieci natomiast nierzadko zmagają się z problemami z mową. 

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Celem leczenia ortodontycznego jest korygowanie wszelkich wad i nieprawidłowości w ułożeniu zębów. Opiera się na indywidualnie opracowanym planie, dopasowanym do każdego pacjenta pod względem specyfiki jego problemów. Z uwagi na to powinniśmy pamiętać, aby podejmować współpracę wyłącznie z doświadczonym, rzetelnym specjalistą – takim, jak Steinke-Tomaszewska Ewa. Kluczową częścią leczenia jest założenie aparatu ortodontycznego, dzięki któremu możliwe jest całkowite wyleczenie wady zgryzu. Pamiętajmy, że choć najlepszym momentem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest okres dorastania, to górna granica nie istnieje – niemal w każdym wieku mamy możliwość skorygowania wady zgryzu.