Przyjmowanie pokarmów jest niezbędne dla naszego życia. Niekiedy jednak żywienie w sposób tradycyjny staje się niemożliwe lub w związku z chorobą pacjent nie ma możliwości przyjmowania dostatecznej ilości pokarmu w sposób fizjologiczny. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi zabieg żywienia przez sondę dożołądkową, który można wykonać również w warunkach domowych, przy czym musi on zostać przeprowadzony przez doświadczonych pracowników ochrony zdrowia, takich jak lekarze i pielęgniarki zatrudnienie w przychodni Jana Śliwińskiego Usługi lekarsko-pielęgniarskie.

Czym właściwie jest karmienie przez sondę dożołądkową realizowane przez przychodnię Jana Śliwińskiego Usługi lekarsko-pielęgniarskie

Żywienie medyczne drogą przewodu pokarmowego, w sytuacji gdy pacjent nie może przyjmować pokarmu w sposób tradycyjny, jest jedną z form leczenia żywieniowego, polegającą na podawaniu substancji odżywczych, wody, białka, elektrolitów, pierwiastków śladowych, do przewodu pokarmowego drogą inną niż doustna. Może ono być realizowane dożołądkowo lub dojelitowo, gdzie specjalny pokarm podaje się przez zgłębnik (sondę, czyli silikonową rurkę, którą zakłada się pacjentowi przez nos, prowadzoną przez przełyk, prosto do żołądka) lub przetokę odżywczą bezpośrednio jelita cienkiego. Warto przy tym pamiętać, że karmienie przez sondę dożołądkową jest zabiegiem około medycznym i może być przeprowadzone w warunkach domowych, przy czym powinno być ono wykonane przez lekarza lub pielęgniarkę, gdzie tego typu domowe zabiegi oferują przychodnie takie jak Usługi lekarsko-pielęgniarskie wizyty domowe Jan Śliwiński.

Sam proces karmienia sondą wymaga precyzji, delikatności i przestrzegania określonych procedur, zaś odżywianie w ten sposób w zakresie rodzaju, objętości i częstości podawania pożywienia odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza. Dodatkowo posiłki przeznaczone do podawania sondą powinny mieć temperaturę ok 30°C i konsystencję półpłynną lub płynną, tak by swobodnie przepłynęły przez rurę. Nie należy również zapominać, że przed przystąpieniem do zabiegu bardzo ważne jest wykonywanie pielęgnacji jamy ustnej pacjenta (np. umycie zębów), co zmniejsza odruchy wymiotne. Karmienie sondą w warunkach domowych, przeprowadzane przez specjalistów z przychodni Jan Śliwiński Usługi lekarsko-pielęgniarskie odbywa się 5-7 razy dziennie (podawane jednorazowo 200-300ml pokarmu). Zabieg ten może być wykonywany za pomocą strzykawki (50-100 ml), lejka, ewentualnie specjalnego worka lub butli zawieszanych na statywie, bądź też przy pomocy pompy odżywczej, zaś w trakcie podawania posiłku niezwykle istotne jest obserwowanie stanu świadomości pacjenta. Posiłki wprowadzane sondą podawane są powoli, a po zakończeniu karmienia pozostawia chorego w pozycji półsiedzącej na około 30 minut.

Kiedy potrzebne jest karmienie sondą

Wbrew pozorom sytuacje, gdy specjaliści z przychodni Jana Śliwińskiego Usługi lekarsko-pielęgniarskie, przeprowadzają karmienie przez sondę dożołądkową, nie należą do rzadkości. Wynika to z faktu, że sondę zakładka się zwykle u pacjentów cierpiących na:

  • zaburzenia połykania i choroby przewodu pokarmowego,

  • choroby psychiczne (np. jadłowstręt),

  • wyniszczenie organizmu uniemożliwiające normalne przyjmowanie pokarmów,

  • u osób nieprzytomnych,

  • u chorych w trakcie radioterapii lub chemioterapii, którym dolega brak apetytu i uporczywe wymioty,

  • u osób poparzonych,

  • u osób z nowotworami przełyku,

  • gdy są wskazania neurologiczne.

Właściwie przeprowadzone żywienie sondą do żołądka to zajęcie wymagające dużej uwagi i umiejętności prawidłowego podawania pokarmu, co jednocześnie pozwala zminimalizować ryzyko pojawienia się powikłań (np. powikłań powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych związanych z samym wprowadzeniem zgłębnika). Stąd też przy tego typu zabiegach warto zdać się na personel medyczny z przychodni Jana Śliwińskiego Usługi lekarsko-pielęgniarskie.