W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci korzysta z urządzeń elektronicznych takich, jak telewizory, tablety czy smartfony. W związku z tym rośnie również ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem. Regularne badania najmłodszych są kluczowe dla zdrowia i prawidłowego rozwoju, pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów oraz podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych. Diagnostyką dzieci w każdym wieku zajmuje się Gabinet Ortoptyczny Katarzyny Puton-Kęsickiej w Warszawie.

Wczesne wykrycie problemów ze wzrokiem  klucz do lepszej przyszłości dziecka

Prawidłowe funkcjonowanie wzroku jest niezbędne dla rozwoju, zwłaszcza w okresie edukacji. Dzieci, które mają trudności związane z pogorszeniem widzenia, mogą napotkać wiele wyzwań w przyswajaniu wiedzy i nowych umiejętności. Dlatego profilaktyka i diagnoza ortoptyczna jest tak istotna – pozwala na zapewnienie odpowiedniej korekcji wzroku oraz minimalizację potencjalnych komplikacji.

Dzieci z niezdiagnozowanymi przypadłościami ze wzrokiem mogą miewać problemy z nauką czytania, pisania czy też z rozumieniem tekstu. Ponadto obniżona ostrość widzenia może wpływać na koordynację i utrudniać wykonywanie codziennych czynności takich, jak ubieranie się czy zawiązywanie butów.

Regulacja kształtu soczewki oka, zwana akomodacją, jest mechanizmem pozwalającym na wyraźne oglądanie obiektów z różnych odległości. U dzieci ten mechanizm nadal się rozwija i jest dopiero doskonalony. Właśnie dlatego badania w tym wieku są tak istotne – pozwalają one wcześnie wychwycić ewentualne nieprawidłowości w układzie wzrokowym.

Jak często należy badać wzrok u dzieci?

Zdaniem specjalistów diagnostyka wzroku u dziecka zawsze powinna być przeprowadzana regularnie. Początkowe badanie przeprowadza się już u noworodków, a następne, kontrolne, wykonuje się w wieku 2 lat oraz przed pierwszym rokiem nauki szkolnej. Kolejne wizyty powinny odbywać się nie rzadziej niż co 3 lata, choć zalecane są nawet co roku.

Gdy zauważymy niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wskazaniem do takiego badanie jest mrużenie lub pocieranie oczu, problemy z koncentracją, trudności w ocenianiu odległości, przybliżanie przedmiotów do siebie, siadanie blisko ekranu czy tablicy. W takim wypadku diagnozę postawi specjalista z Gabinetu Ortoptycznego Ortoptyści.pl Katarzyny Puton-Kęsickiej.

Warto pamiętać, że nie wszystkie symptomy są łatwo zauważalne. Dlatego szczególnie ważne jest, aby regularnie badać wzrok u dzieci. Nawet jeśli nie dostrzegamy żadnych trudności czy objawów, diagnostyka może pomóc w wykryciu potencjalnych zagrożeń i zapobieganiu poważniejszym problemom w przyszłości.