Kastracja to zabieg, który niestety nadal może budzić kontrowersje. Wielu właścicieli nie decyduje się na kastrowanie pupili w trosce o ich zdrowie. Warto wiedzieć, że to właśnie kastracja ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne zwierząt. Pomaga również zapobiegać bezdomności. Na czym polega zabieg i dlaczego warto wykastrować swojego pupila?

Kastracja a sterylizacja

Wiele osób błędnie używa tych określeń. Potocznie przyjęło się, że sterylizacja dotyczy samic a kastracja samców. Jest to jednak poważny błąd, który czasami popełniają nawet pracownicy lecznic weterynaryjnych. Sterylizacja jest zabiegiem polegającym na podwiązaniu jajników i jajowodów. Powoduje ona wyłącznie bezpłodność, natomiast nie ma wpływu na gospodarkę hormonalną. Kastracja to zabieg, o który najczęściej chodzi właścicielom zwierząt i to właśnie ona pozytywnie wpływa na zdrowie pupili. Polega na usunięciu jąder i jajników, dzięki czemu zahamowane zostaje wydzielanie hormonów płciowych.

Zabieg kastracji jest bezpieczny i warto wykonać go już u młodego zwierzęcia. Jedną z polecanych klinik jest Gabinet Weterynaryjny Beaty Musiał, który znajduje się w Warszawie. Lekarze weterynarii nie tylko bezpiecznie wykonają zabieg, ale również zapewnią właściwą opiekę i udzielną właścicielowi niezbędnych porad.

Zapobieganie bezdomności

Jest to zdecydowanie jedna z najczęściej wymienianych zalet. Wiele osób broni się, że znajduje dla szczeniąt i kociąt dobre domy. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde „dobre ręce” faktycznie takimi się okażą. Zdarza się, że nawet osoby z pozoru wyglądające na odpowiedzialnym opiekunów, wcale nimi nie są. Ktoś kiedyś powiedział bardzo mądre słowa, że dopóki schroniska pękają w szwach, nie powinno się dopuszczać do rozmnażania psów, kotów i innych popularnych zwierząt domowych. Każde nowe szczenię może odbierać dom psom, które już znalazły się na świecie. Warto zapobiegać bezdomności poprzez kastrację zwierząt i promowanie ich adopcji ze schroniska. Obecnie populacja nierasowych psów i kotów jest zbyt duża i w każdym schronisku przebywają setki bezdomnych zwierząt.

Zdrowie pupila

I choć to o zapobieganiu bezdomności najczęściej się mówi, najważniejszą zaletą jest oczywiście zdrowie pupila. Kastracja pozwala na uniknięcie wielu poważnych chorób, między innymi ropomacicza oraz nowotworu listwy mlecznej i jąder. Hormony płciowe mają też negatywny wpływ na psychikę zwierzęcia. Bardzo często wywołują zbyt silne emocje, pupil może stawać się agresywny lub lękliwy. Po kastracji zwykle zwierzętom łatwiej się skupić i wyciszyć, gdyż nie żądzą nimi hormony.