Kamień nazębny jest twardym osadem, który ma barwę ciemniejszą niż szkliwo zębów. Jest efektem nagromadzenia płytki nazębnej, która po pewnym czasie ulega mineralizacji. Obecność kamienia nazębnego niszczy szkliwo i działa negatywnie na szyjki zębowe, przyczyniając się tym samym do nadwrażliwości na zimne i ciepłe jedzenie, a także do rozwoju paradontozy. Zabieg taki można wykonać w Gabinecie Stomatologicznym Marta i Mikołaj Brzóskowscy.

Czemu warto usuwać kamień nazębny?

Zalegający kamień nazębny jest jednym z powodów, dla których wiele osób przestaje się szeroko uśmiechać. Na szkliwie widoczne stają się nieestetyczne, a co gorsze niebezpieczne dla zdrowia zębów oraz przyzębia, żółte plamy. Aby przywrócić zębom piękny wygląd i blask, wato zdecydować się na usuwanie kamienia nazębnego, czyli scaling, który można wykonać w Gabinecie Stomatologicznym Marta i Mikołaj Brzóskowscy. Szacuje się, że nawet 9 na 10 osób może borykać się z kamieniem na zębach, który może być efektem zaniedbań higienicznych jamy ustnej oraz paleniem papierosów, piciem dużej ilości alkoholu, kawy i herbaty. Również obecność resztek jedzenia pomiędzy przestrzeniami zębowymi predysponuje do rozwinięcia się uciążliwego kamienia.

Szacuje się, iż w ciągu 48 godzin od poprzedniego mycia zębów na szkliwie pojawia się płytka nazębna (inaczej bakteryjna), która jest miękkim osadem, składającym się z resztek jedzenia, złuszczającego się naskórka, a także bakterii próchnicowych. Po niedługim czasie wspomniana płytka ulega mineralizacji (czyli twardnieniu i ciemnieniu) z powodu reakcji ze śliną obecną w jakie ustnej, przez co na zębach stają się widoczne ciemniejsze niż szkliwo, żółte plamy, niemożliwe usunięcia za pomocą szczoteczki i pasty. Zalegający kamień może być przyczyną rozwijającej się próchnicy, która nieleczona doprowadzić może do utraty zębów. Osad kamienny na szkliwie odsuwa nadmiernie szyjni zębowe i sprawia, że zęby stają się zbyt wrażliwe.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie profesjonalnego zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby usuwania kamienia nie są zbyt skuteczne i można nimi nadmiernie podrażnić dziąsła prowadząc do rozwinięcie się stanu zapalnego. Scaling to nic innego jak rozbijanie osadu nazębnego za pomocą ultradźwięków. Powinno się go wykonywać przynajmniej raz w roku. W przypadku dużej ilości nagromadzonego osadu, usuwanie kamienia poprzedza się piaskowaniem. Wyróżnia się kamień nazębny naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. W związku z tym, w Gabinecie Stomatologicznym Marta i Mikołaj Brzóskowscy z miejscowości Piaski na terenie województwa wielkopolskiego wykonuje się scaling naddziąsłowy czyli profilaktyczne usuwanie kamienia z korony zębów, a także scaling poddziąsłowy. Druga metoda pozwala na pobycie się bakterii i węglowodanów spod dziąseł. Sam zabieg trwa około 45-60 minut i nie jest bolesny, jednak może wywoływać delikatny dyskomfort, co zazwyczaj wywołane jest nadwrażliwością zębów pacjenta. Dzięki takiemu zabiegowi i regularnemu dbaniu o higienę jamy ustnej może się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem.