Mięśniaki są klasyfikowane jako zmiany rozrostowa zlokalizowane na ścianach macicy. We wczesnym stadium schorzenie to nie daje żadnych objawów. Szybko wykryte mięśniaki podczas rutynowych badań ginekologicznych mogą być skutecznie leczone w sposób farmakologiczny. W tym artykule dowiesz się czym dokładnie jest ta przypadłość, jakie wyróżnia się sposoby leczenia oraz czemu warto udać się do specjalisty ginekologa w przychodni Medikarte.

Czym dokładnie są mięśniaki macicy i jakie dają objawy?

Mięśniaki macicy są bardzo często pojawiającym się schorzeniem u kobiet w wieku rozrodczym. Zazwyczaj pojawia się ich kilka na raz i są traktowane jako niezłośliwy nowotwór. Mogą być zlokalizowane w różnych miejscach macicy i mieć odmienną wielkość, która z czasem ma tendencje do powiększania się w różny tempie. Mięśniak jest zmianą rozrostową, składającą się włókien mięśni gładkich lub ze ścianek naczyń krwionośnych mięśni macicy, a także łącznej tkanki. Wyróżnia się kilka rodzajów mięśniaków, jak: podśluzówkowe, śródścienne, podsurowicówkowe oraz nieokreślone. W zależności od wielkości oraz lokalizacji mięśniaków, mogą objawiać się one w nieco odmienny sposób. Mięśniaki w zaawansowanym stadium negatywnie wpływają na jakość życia kobiety. Przyczyniają się do obfitych i przedłużających się krwawień menstruacyjnych, które mogą prowadzić do rozwinięcia się niedokrwistości.

Ponadto, mięśniaki wpływają na pogorszenie się jakości życia seksualnego oraz są odpowiedzialne za pojawienie się bólów podbrzusza, promieniujących w stronę kręgosłupa. Mogą wpływać na zaburzenia płodności, problemy z oddawaniem moczu, zaparcia oraz występowanie odczucia ciężkości i napierania na miednicę. Schorzenie, jakim są mięśniaki macicy może dotykać nawet po piątej kobiety i najczęściej są wykrywane podczas regularnego i profilaktycznego badania w gabinecie ginekologicznym, mającego postać USG dopochwowego. Bardzo ważne jest, aby wykryć mięśniaki we wczesnym stadium, gdyż wtedy istnieją szersze możliwości leczenia. Warto również pokreślić, że rokowania kobiet chorujących na mięśniaki macicy są bardzo dobre, a wykryte w porę nie zagrażają życiu. Dokładna diagnostyka mięśniaków macicy, służąca właściwemu doborowi metody leczenia, oprócz badania USG, opiera się również na histerosonografii, histeroskopii oraz ocenie krwawienia menstruacyjnego za pomocą kwestionariusza PBAC, wypełnianego przez chorą kobietę.

Sposoby leczenia mięśniaków macicy

Jeżeli u kobiety zostaną zdiagnozowane mięśniaki macicy, to powinna być ona pod stałą opieką lekarza ginekologa ze sprawdzonej przychodni, jak Medikarte, gdzie monitoruje się okresowo stan zdrowia kobiety oraz przebieg choroby. Oprócz tego, po szerokiej diagnostyce podejmuje się kroki służące wyleczeniu. Nowoczesna medycyna dysponuje wieloma skutecznymi metodami leczenia mięśniaków. Wybór najlepszej jest zależny od stopnia zaawansowania choroby, rodzaju i  lokalizacji mięśniaka, wieku pacjentki czy posiadania przez nią potomstwa i chęci zachowania płodności. Można wyróżnić leczenie zachowawcze, leczenie inwazyjne (czyli konwencjonalna chirurgia), metody małoinwazyjne oraz nieinwazyjne. W początkowym stadium choroby doświadczony lekarz ginekolog z przychodni Medikarte proponuje pacjentce leczenie farmakologiczne, które przynosi bardzo dobre rezultaty. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż mięśniak jest zaliczany jest do łagodnych nowotworów hormonozależnych. Ponadto, kobieta otrzymuje wyczerpujące informacje dotyczące schorzenia i dostępnych metod leczenia.

Czas trwania leczenia farmakologicznego uzależniony jest od wielu czynników, ale przyjmuje się, ze trwa od 3 do 6 miesięcy i przyczynia się do zmniejszenia guza nawet o połowę. W przypadkach bardziej zaawansowanych, zaleca się leczenie operacyjne lub innowacyjne techniki leczenie nieinwazyjnego. Jednakże, ingerencja chirurgiczna to ostateczność i warto zacząć od terapii za pomocą leków, które znacząco może zmniejszyć zakres ewentualnego leczenia operacyjnego. W przychodni ginekologicznej w placówce medycznej Medikarte z Bochni w województwie małopolskim, specjalista ginekolog podejmie wszystkie kroki i działania mające na celu pełne wyleczenie mięśniaków, a dzięki wysokim kwalifikacjom i szerokiej wiedzy można mieć pewność, że pacjentka jest w dobrych rękach.