Świadomość społeczeństwa na temat DDA, z roku na rok jest coraz większa. Nadal jednak można spotkać wiele osób, które nie tylko nie rozumieją swoich systemów zachowań, ale nie wiedzą także, w jaki sposób sobie z nimi poradzić. DDA, czyli Dorosłe Dziecko Alkoholika, jest to osoba dorosła, której rodzic bądź oboje rodziców są, bądź byli uzależnieni.

Krótka charakterystyka DDA

Osoby DDA charakteryzują pewne powtarzalne schematy myślenia oraz cechy, które następnie bardzo podobnie wpływają na ich spojrzenie na świat, a co za tym idzie- zachowanie i całe dorosłe życie. Jest wiele cech charakterystycznych dla dorosłych dzieci alkoholików, między innymi jest to niskie poczucie własnej wartości, duży samokrytycyzm, ciągła potrzeba zaspokajania dbania o innych, częste poczucie winy i wstydu za innych, ciągły niepokój i poczucie zagrożenia, skłonność do wchodzenia w rolę ofiary, trudności w nawiązywaniu relacji, w tym duże trudności w budowaniu związków. Jest to poważny problem, który niestety dotyka duży odsetek społeczeństwa. Wszystkie powyższe cechy takiej osoby, są związane z doświadczeniami z przeszłości, które wiązały się z uzależnieniem rodzica od alkoholu.

Terapia DDA

Na szczęście istnieją odpowiednie terapie, które prowadzą placówki, takie jak Al- Med, które prowadzą poradnie terapii uzależnienia od alkoholu, osób współuzależnionych oraz właśnie DDA. Celem terapii jest uświadomienie osoby, o problemie, jaki posiada, poprzez uporządkowanie i nazwanie trudnych przeżyć z przeszłości, co pozwoli dostrzec związek między przeszłością, a teraźniejszością. Terapia może odbywać się w indywidualnie lub grupowo, jednak sam proces wyjścia z tego typu zaburzeń może trwać nawet kilka lat. Składa się z dwunastu kroków i jest mocno oparta na terapii od uzależnień. Terapia DDA podzielona jest na trzy etapy. W pierwszym etapie uczestnik musi uzmysłowić sobie, jak na jego dzisiejsze życie wpłynęło trudne dzieciństwo. Kluczowe jest zrozumienie, jak konkretne doświadczenia z przeszłości, odcisnęło się na jego osobowości oraz co jest przyczyną dzisiejszych problemów w  nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Ważna jest w tym przypadku terapia grupowa, która po pierwsze, pokazuje podobieństwa w systemach zachowań wszystkich osób dotkniętych tą formą patologii w dzieciństwie, po drugie daje poczucie wsparcia i wspólnoty. Dwa następne etapy mają pozwolić uczestnikowi terapii inaczej spojrzeć na życie, świat i podejmowane decyzje. Jeśli uczestnik jest zaangażowany i potrafi przyjąć zasady, jakie będą go obowiązywać, terapia może być naprawdę bardzo skuteczna.