Skaling zębów świetnie wpływa na higienę oraz estetykę jamy ustnej. Zalicza się do zabiegów bardzo często przeprowadzanych przez stomatologów. Osobom zmagający się z chorobami dziąseł i palącym papierosy, specjaliści zalecają wykonywać go raz na 3-4 miesiące. Pozostali powinni zgłaszać się do gabinetów dwa razy w roku. Wiadomo już, jaka jest częstotliwość, czas, zatem zadać pytanie. Na czym polega skaling?

Groźny kamień nazębny

Na powierzchni zębów rozwija się płytka nazębna powstająca z resztek jedzenia i bakterii. Nawet najdokładniejsze szczotkowanie i nitkowanie nie jest w stanie całkowicie jej usunąć. Natomiast związki mineralne zawarte w ślinie sprawiają, że złogi utwardzają się i zmieniają w kamień nazębny. Odkłada się zarówno nad jak i pod dziąsłami, szczególnie narażone są osoby palące i regularnie pijące kawę oraz herbatę. Zlekceważenie problemu może doprowadzić do rozwoju parodontozy i różnych chorób zębów. Dlatego tak ważny jest, skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego wykonywane przez stomatologa. To nieinwazyjny i bezbolesny zabieg, choć w trakcie niektórzy pacjenci odczuwają pewien dyskomfort. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jego temat?

Skuteczna higiena jamy ustnej

Leczenie zębów to często długi i bolesny proces. Dlatego najlepsze rozwiązanie to codzienna higiena i stosowanie zabiegów profilaktycznych takich jak skaling. W ofertach gabinetów stomatologicznych znajdują się następujące metody usuwania kamienia nazębnego:

  • mechaniczna polegająca na odłamywaniu kamienia wiertłem frezowym,
  • dźwiękowa korzystająca z fal dźwiękowych w zakresie 6-8 kHz,
  • ultradźwiękowa korzystająca ze skalera ultradźwiękowego,
  • laserowa wykorzystująca skaler laserowy.

Do powyższego zestawienia trzeba dodać jeszcze jedną pozycję. To metoda chemiczna polegająca na nałożeniu na zęby 30% roztworu perhydrolu. Preparat rozpuszcza kamień nazębny, który następnie jest wypłukiwany przez stomatologa wodą pod ciśnieniem.

Specjaliści i specjalistki przeprowadzają interesujący nas zabieg przy pomocy jednej z pięciu metod. Warto wiedzieć, że dzieli się na dwa rodzaje wykonywane w miejscach takich jak Gabinet stomatologiczny Mirosławy Jankowskiej. Pierwszym jest skaling naddziąsłowy skupiający się na usunięciu kamienia z koron zębowych. W skrócie polega na rozbijaniu utwardzonego osadu poprzez przyłożenie do niego wybranego skalera. Lub też nałożenie wspomnianego już roztworu. Druga wersja jest bardziej skomplikowane. Chodzi tu o skaling poddziąsłowy usuwający kamień zebrany w kieszonce dziąsłowej i przy korzeniach zębów. W jego przypadku, poza skalerem, potrzebny jest tak zwany kiret, sprzęt stomatologiczny o charakterystycznym kształcie.