Alkoholizm jest groźną chorobą, niszczącą nie tylko fizyczne i psychiczne zdrowie osoby uzależnionej, ale także jej relacje z bliskimi i karierę zawodową. Niestety wielu ludziom, także tym uzależnionym albo zagrożonym popadnięciem w nałóg, brakuje podstawowej wiedzy na temat tej choroby. Przyjrzyjmy się więc kilku mitom i faktom związanym z alkoholizmem.

Alkoholizm nie dotyczy kobiet – MIT

Wielu ludziom słowo „alkoholik” od razu kojarzy się z mężczyzną, tymczasem na chorobę tę cierpią również kobiety. Co więcej, kobiety mogą uzależnić się od alkoholu znacznie szybciej niż mężczyźni, co wynika z uwarunkowań metabolicznych. Innymi słowy, po prostu o wiele łatwiej im się upić. Co prawda, kobiety rzadziej niż mężczyźni upijają się do nieprzytomności, ale codzienne picie nawet umiarkowanej ilości alkoholu wciąż należy traktować jako groźny nałóg.

Alkoholizmu nie da się wyleczyć – FAKT

Czy alkoholik po udanej terapii odwykowej może bez obaw wypić jedno piwo albo wznieść weselny toast z kieliszkiem w ręku? Niestety nie. Aby nałóg nie powrócił, już do końca życia potrzebne będzie wykazywanie się samodyscypliną i samokontrolą. Niezależnie od tego, czy od ostatniego wychylonego kieliszka minęło kilka miesięcy, czy też kilkanaście lat, jeden wypity drink może sprawić, że cały wysiłek pójdzie na marne. A ponowne wyrwanie się z nałogu okazuje się nierzadko jeszcze trudniejsze. Alkoholikiem pozostaje się na całe życie, ale można być alkoholikiem trzeźwym.

Alkoholizm dotyczy tylko marginesu społecznego – MIT

Kolejne powszechne skojarzenie ze słowem „alkoholik” – człowiek z marginesu. Oczywiście nie brakuje alkoholików wśród ludzi bezdomnych albo żyjących w środowisku patologicznym. Ale w alkoholizm popadają nierzadko również osoby o wysokim statusie materialnym i zawodowym, odnoszące sukcesy i cieszące się sławą.

To często właśnie presja związana z ich karierą może stanowić główną przyczynę popadnięcia w nałóg – zaznacza przedstawiciel ośrodka leczenia uzależnień Primum Vivere.

Każdy alkohol może uzależniać – FAKT

Upić się można zarówno wódką, jak i piwem. I tak samo jest z nałogiem. Bycie alkoholikiem nie oznacza, że sięga się tylko po najmocniejsze trunki. Regularne wypijanie kilku piw również jest nałogiem. Nie ma też znaczenia jakość i cena trunku. Alkoholik pijać może zarówno drogie wina, jak i najtańszą wódkę.