Fizjoterapia jest dziedziną medycyny, która do leczenia pacjentów wykorzystuje ruch i bodźce kinetyczne. Często usługi te zalecane są przez lekarza prowadzącego, jako uzupełnienie podstawowej terapii, jednak możliwe jest również zgłoszenie się z problemami zdrowotnymi bezpośrednio do fizjoterapeutów. Dzięki pracy specjalistów ze wspomnianej dziedziny wiele osób jest w stanie powrócić do pełnej sprawności sprzed wypadku, czy choroby.

Zawód fizjoterapeuty widziany z bliska

Aby zostać fizjoterapeutą uprawnionym do świadczenia usług o charakterze medycznym, należy w pierwszej kolejności ukończyć odpowiednie studia o takim profilu. Po uzyskaniu tytułu przychodzi czas na wybór specjalizacji i kilkuletnie szkolenie pod kątem tych zagadnień, którego zwieńczeniem jest państwowy egzamin specjalizacyjny. Dobrą formą dokształcania w zawodzie fizjoterapeuty są także kursy i szkolenia dotyczące kolejnych, coraz to nowszych metod leczenia schorzeń układu ruchu.

Zakres kompetencji specjalisty obejmuje dokładne badanie zakończone postawieniem diagnozy, a także przede wszystkim dostosowanie programu rehabilitacji do stanu i wymagań danego pacjenta. Przebieg każdego leczenia ma charakter indywidualny, jednak fizjoterapeuci w swojej pracy wykorzystują często rozmaite techniki masażu, na przykład klasyczny. Kolejną popularną metodą jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza oraz terapia manualna polegająca na uciskaniu w odpowiedni sposób miejsc na ciele pacjenta. Ciekawą opcją pracy z dolegliwościami jest terapia czaszkowo-krzyżowa wg Upledgera - z ang Cranio-sacral  Therapy. Można porównać ją do pracy osteopatycznej głównie wpływajacej na układ nerwowy poprzez pracę z płynem mózgowo-rdzeniowym. Tak jak akupunkturzysta diagnozuje na podstawie pulsu krwi, tak terapeuta Cranio bada puls płynu mózgowo-rdzeniowego i dzięki temu diagnozuje i poprzez odpowiednie techniki poprawia jego przepływ w ciele. Jest to więc praca z powięzią, która reguluje pracę mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych a za ich pośrednictwem całego organizmu. Można śmiało zastosować tą metodę do wspomagania człowieka z:

  • przewlekłym bólem głowy, kręgosłupa, kończyn 

  • bólem zatok, bólami twarzy, 

  • bólem o charakterze nerwicy żołądka, serca, jelit

  • objawami spowodowanymi przewlekłym stresem

  • ptsd, depresją, zaburzeniami nastroju, autyzmem

  • zaburzeniami zgryzu i innymi dolegliwościami  ze strony stawów skroniowo-żuchwowych.

Kiedy potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty?

Do głównych założeń fizjoterapii należy przywracanie, rozwijanie i utrzymywanie sprawności ruchowych człowieka. Do gabinetów zgłaszają się najczęściej pacjenci, którzy w przeszłości doświadczyli urazu czaszki, złamali kość, cierpią na osteoporozę, lub po prostu odczuwają ból któregoś z mięśni. Odpowiednio wcześnie wykryty problem pozwala specjaliście na szybkie dobranie środków i metod zwalczania jego przyczyny. Współpraca z fizjoterapeutą ma na celu przede wszystkim zmniejszenie bólu oraz odsuwanie konieczności operowania schorowanego miejsca. Warto podkreślić, że odpowiednia rehabilitacja stanowi również integralną część zabiegów, którym poddają się sportowcy – należyta pielęgnacja i wzmacnianie poszczególnych części ciała przekładają się bezpośrednio na osiągane przez nich rezultaty.

Usługi Fizjoterapeutyczne Agnieszka Piasecka zajmuje się głównie dorosłymi, którzy mają problemy z bólem kręgosłupa, głowy lub innych części ciała oraz z ograniczonym zakresem ruchu kończyn i napięciem. Fizjoterapeuta korzysta różnych technik leczenia, w tym terapii czaszkowo-krzyżowej i manualnej obejmującej mięśnie i stawy. Oferuje również zajęcia jogi i masaż tajski, które pomagają poprawić zakres ruchów i uwolnić napięcie poprzez akupresurę, kompresję mięśni i mobilizację stawów.