W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej, USG piersi staje się coraz bardziej popularne jako nieinwazyjna metoda diagnostyczna. Ginekolog jest specjalistą, który może pomóc kobietom w wykrywaniu ewentualnych zmian w tkance piersiowej. Wykonanie USG piersi znajdziemy w ofercie Gabinetu Ginekologicznego Wenus. Poznajmy bliżej to badanie i jego znaczenie dla zdrowia kobiet.

Zasada działania USG piersi

Ultrasonografia piersi opiera się na zasadzie odbicia fal ultradźwiękowych od tkanek ciała. Dzięki temu możliwe może być uzyskanie obrazu struktury piersi, który może posłużyć do wykrywania ewentualnych zmian, takich jak guzy czy torbiele. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego wyniki są dostępne niemal natychmiast po przeprowadzeniu procedury.

Rola ginekologa w diagnostyce piersi

Ginekolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób narządów płciowych kobiety, ale także dba o ogólny stan zdrowia swoich pacjentek. W ramach badań profilaktycznych ginekolog może zlecić pacjentkom wykonanie USG piersi, zwłaszcza gdy istnieją wskazania do tego badania, takie jak rodzinnie obciążenie nowotworami czy wcześniejsze zmiany w piersiach. Ginekolog może również samodzielnie wykonać badanie USG, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Wykonanie USG piersi znajdziemy w ofercie Gabinetu Ginekologicznego Wenus.

Wskazania do wykonania USG piersi

USG piersi jest badaniem zalecanym dla wszystkich kobiet powyżej 20. roku życia, które powinny regularnie kontrolować stan swoich piersi. Badanie to jest szczególnie ważne dla kobiet z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju raka piersi, takich jak te z rodziną obciążoną nowotworami czy z wcześniejszymi zmianami w piersiach. Ponadto, USG piersi może być zalecone przez ginekologa w przypadku wystąpienia objawów takich jak ból czy obrzęk piersi, niepokojące zmiany skórne czy wyciek z brodawki sutkowej.

Znaczenie regularnego wykonywania USG piersi

Regularne wykonywanie USG piersi może pozwolić na wczesne wykrycie ewentualnych zmian. Badanie to może również pomóc w monitorowaniu stanu piersi u kobiet z wcześniejszymi zmianami czy po zabiegach chirurgicznych. Ponadto, USG piersi może służyć jako narzędzie do oceny skuteczności leczenia farmakologicznego czy radioterapii.

Jak przygotować się do badania USG piersi

Przygotowanie do badania USG piersi jest proste i nie wymaga specjalnych działań ze strony pacjentki. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, takich jak unikanie stosowania kremów czy balsamów na skórę piersi przed badaniem, gdyż mogą one zakłócić obraz uzyskany podczas ultrasonografii. Ponadto, warto wybrać termin badania tak, aby nie przypadał on na okres menstruacji, gdy piersi mogą być bolesne czy obrzmiałe.