Alkoholizm stanowi znaczący problem społeczny, wpływający negatywnie zarówno na życie uzależnionej osoby, jak i jej najbliższe otoczenie. Wrocławski Gabinet Leczenia Uzależnień oferuje pomoc w walce z nałogiem. Placówka działa na terenie miasta, zapewniając całkowitą anonimowość i dyskrecję. Wśród dostępnych metod leczenia znajduje się wszywka alkoholowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Wsparcie w leczeniu alkoholizmu

Terapia alkoholizmu może przybierać różne formy, a jednym z możliwych kierunków jest implantacja Disulfiranu (Esperalu). Ten rodzaj terapii jest skierowany do osób, które mają już świadomość swojego problemu i są zdecydowane na zmianę. W udzielaniu pomocy w walce z uzależnieniem od alkoholu w tej formie specjalizuje się Gabinet Leczenia Uzależnień we Wrocławiu. Pracownicy tej placówki dojeżdżają do pacjentów lub, po uzgodnieniu telefonicznym, przyjmują w gabinecie. Co ważne, zawsze zapewniają pełną dyskrecję oraz profesjonalizm. Natomiast sama implantacja wszywki alkoholowej może okazać się jednym z kroków na drodze do trzeźwości.

Wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa to metoda polegająca na implantacji domięśniowej tabletek zawierających Disulfiram. Lek ten zaburza procesy metabolizmu alkoholu w organizmie. Pacjent po podaniu disulfiramu (esperalu) spożywając alkohol będzie wielokrotnie silniej odczuwać bardzo nieprzyjemne reakcje przypominające objawy ciężkiego zatrucia. Świadomość  tego faktu  wywołuje psychologiczną blokadę oraz niechęć do spożywania alkoholu. Zabieg wszycia tabletek jest bezbolesny, trwa ok. 30 minut i odbywa się na miejscu w gabinecie prowadzonym przez Dr n. med. Beatę Rostkowską-Nadolską. Gabinet mieści się przy ulicy Michałowskiego 9 we Wrocławiu. Zarówno dawka jak i ilość tabletek są dobierane indywidualnie, m.in. do wagi pacjenta. Przed zabiegiem stosuje się również znieczulenie miejscowe. Lek działa do 12 miesięcy, a przed jego implantacją pacjent nie może spożywać alkoholu przez co najmniej 48 godzin.

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta. Nie należy jej stosować u osób mających na wadę lub chorujących na serce ani wykazujących zaburzenia psychiczne. Konieczna jest konsultacja jej zastosowania u osób z cukrzycą, padaczką oraz chorobami wątroby. Działanie esperalu może zmienić stosowanie innych leków, dlatego w przypadku stałego leczenia farmakologicznego konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Po zakończeniu leczenia pacjenci mają absolutny zakaz spożywania alkoholu w ciągu kolejnego tygodnia. Jeżeli wystąpią u nich niepokojące reakcje i objawy chorobowe, np. wysypki, muszą natychmiast skontaktować się z lekarzem. Z uwagi na to, że połączenie alkoholu z wszytym preparatem stanowi poważne ryzyko utraty zdrowia, implantacja wszywki alkoholowej może przebiegać wyłącznie za wiedzą i zgodą pacjenta. Zapoznanego z groźnymi i nieuniknionymi skutkami spożywania alkoholu w czasie kuracji.