USG, czyli ultrasonografia, to nieinwazyjne badanie wykorzystujące fale dźwiękowe do tworzenia obrazów narządów i struktur wewnętrznych organizmu. Jest to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie ciąży, pozwalających na monitorowanie rozwoju płodu oraz wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. W Polsce przyszłe mamy mogą skorzystać z usług specjalistów, takich jak Gabinet Lekarski dr n. med. Przemysław Pięta, który oferuje szeroki zakres badań USG w ciąży. Ale jakie informacje można uzyskać dzięki temu badaniu?

Jakie są rodzaje badań USG w ciąży?

W trakcie ciąży zaleca się wykonanie trzech podstawowych badań USG, które różnią się czasem wykonania oraz celami diagnostycznymi. Pierwsze badanie, tzw. USG I trymestru, przeprowadza się między 11 a 14 tygodniem ciąży i pozwala na ocenę wieku ciążowego oraz wykrycie ewentualnych wad cewy nerwowej. Drugie badanie, czyli USG II trymestru, wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży i ma na celu dokładną ocenę anatomii płodu oraz wykrycie ewentualnych wad rozwojowych. Trzecie badanie, tzw. USG III trymestru, przeprowadza się między 30 a 34 tygodniem ciąży i pozwala na ocenę wzrostu, wagi oraz dojrzałości płodu.

Czy USG pozwala na określenie płci dziecka?

Badanie USG ciąży pozwala na określenie płci dziecka, jednak nie zawsze jest to możliwe już podczas pierwszego badania. Zazwyczaj płci płodu można się dowiedzieć podczas drugiego badania USG, czyli między 18 a 22 tygodniem ciąży. Warto jednak pamiętać, że ostateczne potwierdzenie płci dziecka może być możliwe dopiero podczas trzeciego badania USG, gdyż w niektórych przypadkach może wystąpić błąd diagnostyczny.

Jakie wady rozwojowe można wykryć dzięki USG?

USG jest niezwykle przydatnym narzędziem w wykrywaniu wad rozwojowych płodu. Dzięki temu badaniu można zdiagnozować m.in. wady serca, układu nerwowego, układu pokarmowego czy układu moczowego. Ponadto USG pozwala na wykrycie nieprawidłowości chromosomalnych, takich jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Ważne jest jednak regularne wykonywanie badań USG w ciąży, gdyż nie wszystkie wady rozwojowe są widoczne już na początku ciąży. Jednym z gabinetów oferujących usługi z zakresu diagnostyki obrazowej jest Gabinet Lekarski dr n. med. Przemysław Pięta.

Czy USG jest bezpieczne dla matki i dziecka?

USG jest uważane za jedno z najbezpieczniejszych badań wykonywanych w trakcie ciąży. Nieinwazyjna metoda badania, polegająca na wykorzystaniu fal dźwiękowych, nie niesie ze sobą żadnego ryzyka zarówno dla matki, jak i dla płodu. Dlatego też przyszłe mamy mogą być spokojne o zdrowie swoje i swojego dziecka podczas wykonywania badań USG. Warto jednak pamiętać, żeby korzystać z usług doświadczonych specjalistów.