Dom Pomocy Społecznej w Bystrej został założony przez Fundację Klimczoka i świadczy usługi opiekuńcze od ponad dziesięciu lat. Zapewnia profesjonalną pomoc osobom starszym i chorym oraz ich rodzinom. Na czym dokładnie polega wspomniane wsparcie? Jak wygląda pobyt w przywołanej placówce? Chcesz poznać odpowiedzi na postawione pytania? W takim razie przeczytaj artykuł. 

Profesjonalna rehabilitacja ruchowa i terapia zajęciowa

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bystrej mają zagwarantowaną całodobową opiekę przez siedem dni w tygodniu. Personel dokłada wszelkich starań, by nie tylko zaspokoić potrzeby bytowe pensjonariuszy, ale również dać im możliwość rozwijania swoich zainteresowań i zwiększyć szanse na poprawę ich funkcjonowania. Jak podkreśla ekspert z Fundacji Klimczoka:

W placówce organizowane są zajęcia usprawniania ruchowego.  Podopieczni mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych sal, w których zgromadzono sprzęty i akcesoria niezbędne do ćwiczeń (maty, rowerki, ciężarki etc.).  Fizjoterapię prowadzą wykwalifikowani specjaliści z dużym doświadczeniem. Opracowują indywidualny plan rehabilitacji dla każdego mieszkańca na podstawie zaleceń przekazanych przez lekarza. 

Oferta prezentowanego DPS-u obejmuje również warsztaty terapii zajęciowej. To doskonała forma aktywizacji osób chorych i starszych. Dzięki niej seniorzy łatwiej adaptują się w nieznanym miejscu, nawiązują nowe znajomości i szlifują swoje umiejętności (manualne, poznawcze, komunikacyjne etc.). W rezultacie zyskują większą samodzielność i lepiej radzą sobie w życiu codziennym. Poza tym wykonywanie różnych zadań związanych z rysowaniem, malowaniem, wyszywaniem czy gotowaniem spowalnia rozwój demencji.

Specjalistyczna pomoc psychologiczna 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Domu Pomocy Społecznej w Bystrej znajduje się gabinet psychologa. Specjalista pomaga mieszkańcom placówki w rozwiązywaniu bieżących problemów oraz radzeniu sobie ze stresem i przykrymi emocjami (smutkiem, złością, gniewem etc.). Prowadzi rozmowy z pensjonariuszami. Udziela porad i konsultacji. Bardzo często organizuje także zajęcia psychoedukacyjne. 

Działania podejmowane przez personel DPS-u założonego przez Fundację Klimczoka mają charakter wielowymiarowy. Sprowadzają się nie tylko do opieki nad chorym seniorem. Pracownicy dbają o to, by każdy podopieczny czuł się w placówce jak najlepiej, niczym u siebie w domu. Tworzą ciepłą, rodzinną,  przyjazną atmosferę pełną szacunku i zrozumienia dla trudności, z jakimi zmagać się może człowiek.