Schorzenia oraz dolegliwości bólowe kręgosłupa stały się we współczesnym świecie chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. Niestety wczesne objawy mogące wskazywać na problemy z kręgosłupem są bardzo często bagatelizowane, co może doprowadzić do wielu poważnych powikłań i problemów zdrowotnych. Co zatem warto wiedzieć o chorobach, które mogą zacząć się od zwykłego bólu pleców?

Kręgosłup i jego funkcje

Kręgosłup stanowi podstawę układu kostnego w naszym ciele. To dzięki niemu utrzymujemy pionową, wyprostowaną postawę, a jednocześnie to na nim w dużej mierze spoczywa  ciężar naszego ciała. Zapewnia on również równowagę, amortyzuje wstrząsy oraz stanowi swoisty zaczep dla wielu kości. Nie są to jednak jego jedyne funkcje, gdyż chroni on przede wszystkim nasz rdzeń kręgowy, który stanowi najważniejszą część naszego układu nerwowego, przewodzącą impulsy nerwowe umożliwiając w ten sposób sprawne komunikowanie mózgu z resztą ciała. Kręgosłup człowieka ma od 33 do 34 kręgów, ułożonych na sobie, przypominających swoim kształtem pierścienie, przez które przebiega rdzeń kręgowy. Kręgi połączone są ze sobą systemem więzadeł oraz małych stawów pozwalających na ruch jednego kręgu względem pozostałych. Pomiędzy nimi znajdują się krążki międzykręgowe (nazywane dyskami), amortyzujące obciążenia, jakim poddawany jest kręgosłup. Cała ta „konstrukcja” dzieli się na odcinki - szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy (guziczny).

Podstawowe schorzenia i dolegliwości

Nie da się ukryć, że schorzenia kręgosłupa stanowią poważny problem zdrowotny, który dotyka około 80% dorosłej części społeczeństwa, wymagający zazwyczaj pomocy specjalistów, takich jak fizjoterapeuci z gabinetu Fizjoma Małgorzata Kolasińska Do najczęstszych schorzeń związanych z kręgosłupem zaliczyć należy:

  • zmiany zwyrodnieniowe – w wyniku których na powierzchniach kręgów powstają narośla kostne, tzw. osteofity, które powodują bóle kręgosłupa, sztywność oraz dyskomfort. W wyniku zwyrodnienia może dojść także do uciskania nerwów, co może wyzwalać objawy neurologiczne,

  • dyskopatia – czyli przemieszczanie dysków (krążków międzykręgowych), których struktury są uszkodzone. Ruch ten powoduje ucisk korzeni nerwowych i w konsekwencji ból kręgosłupa lub inne objawy neurologiczne, wymagające konsultacji z lekarzem specjalistą. Dyskopatia zazwyczaj występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,

  • osteoporoza – czyli postępujący ubytek masy kostnej i związane z tym osłabienie struktury kości. Dotyka ona najczęściej osoby po 50 roku życia, ale może być również spowodowana niedoborami wapnia w organizmie. W wyniku tego typu zmian w kręgosłupie dochodzi do tzw. złamań kompresyjnych kręgów, które przyczyniają się do dotkliwego bólu kręgosłupa.

  • rwa kulszowa - będąca wynikiem ucisku krążka międzykręgowego na nerw kulszowy. Jest to bolesna dolegliwość, będąca konsekwencją postępującej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa,

  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – stanowiące przewlekły stan zapalny, który prowadzi do stopniowego zarastania i kostnienia szczelin pomiędzy kręgami kręgosłupa, a w konsekwencji do utraty giętkości i deformacji jego naturalnych krzywizn,

  • urazy i złamania – których podstawową przyczyną są różnego typu wypadki oraz tzw. złamania patologiczne. Skutki neurologiczne są zależne od wysokości, na której doszło do uszkodzenia kręgów oraz rdzenia kręgowego.

Kłopoty z kręgosłupem mogą mieć podłoże genetyczne, być wynikiem wypadku lub poważnych schorzeń, ale niekiedy powstają one również w wyniku naszych zaniedbań. Dlatego też warto pamiętać, że ogromny wpływ na stan naszego kręgosłupa ma również rodzaj wykonywanej pracy, styl życia, waga oraz aktywność fizyczna. Niemniej jednak gdy tylko pojawią się bóle kręgosłupa lub pleców, warto sprawdzić co może nam na ich temat powiedzieć dobry lekarz ortopeda lub reumatolog, a następnie zgłosić się do gabinetu Fizjoma. Wśród oferowanych przez niego usług znajdziemy m.in. masaż lecznicy, masaż rozluźniający i relaksacyjny oraz masaż modelujący i sportowy.