Gruczoł krokowy, czyli prostata, rośnie przez całe życie. Jego umiejscowienie obok pęcherza może powodować problemy z oddawaniem moczu, a nawet brak świadomej kontroli wypróżnień u osób starszych. Jest to najczęściej kojarzone z rakiem prostaty, ale te objawy mogą wskazywać na inne schorzenia. Przyjrzyjmy się bliżej trzem głównym problemom z tym gruczołem.

Prostata – dlaczego nie należy jej lekceważyć?

Problemy z prostatą przez niektórych mogą być uważane za wstydliwy temat dla mężczyzn. A niesłusznie! Gruczoł krokowy, ze względu na to, że rośnie przez całe życie, z czasem może powodować nacisk na cewkę moczową, co prowadzi do problemów z oddawaniem lub nietrzymaniem moczu. Może to wskazywać na występowanie chorób prostaty wymagających leczenia. Wszyscy mężczyźni po 50. roku życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny i poddawać się badaniom profilaktycznym, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować na zmiany w pracy gruczołu. Specjalista urolog dr nauk med. Stanisława Spoz, której praktyka znajduje się w Szczecinie, zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem schorzeń urologicznych.

Główne objawy problemów z prostatą to:

  • zwiększona częstotliwość oddawania moczu,

  • nietrzymanie moczu, czyli brak świadomej kontroli nad mikcją,

  • częste budzenie się w nocy, aby skorzystać z toalety,

  • ból podczas oddawania moczu,

  • ślady krwi w moczu i nasieniu.

Czym jest łagodny rozrost prostaty?

Jednym z najczęstszych problemów związanych z prostatą jest jej łagodne powiększenie. Dotyka mężczyzn już po 40 roku życia, dlatego tak ważne są regularne konsultacje urologiczne, pozwalające dokładnie monitorować zachodzące zmiany. Dyskomfort związany z przerostem prostaty jest spowodowany wzrostem masy i wielkości gruczołu, który uciska na inne narządy. Komórki prostaty są zdrowe, ale jest ich za dużo. Powiększona prostata nie zagraża życiu, ale może prowadzić do kamicy moczowej, zatrzymania moczu lub nawracających infekcji dróg moczowych.

Czym jest zapalenie gruczołu krokowego?

Zapalenie gruczołu krokowego (prostatitis) to stan zapalny prostaty. Może być spowodowane przez bakterie lub może mieć charakter niebakteryjny. Objawy zapalenia gruczołu krokowego mogą obejmować ból w okolicy krocza, częste oddawanie moczu, dyskomfort podczas oddawania moczu lub ejakulacji, ból pleców, gorączkę, uczucie zmęczenia lub problemy z erekcją. Wizyta u urologa powinna odbyć się jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów. Leczenie zapalenia gruczołu krokowego zależy od przyczyny. W przypadku zapalenia bakteryjnego najczęściej stosuje się antybiotyki, zaś przy niebakteryjnym zapaleniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Czym jest rak prostaty?

Rak prostaty to nowotwór złośliwy, którego zmutowane komórki szybko rozwijają się w tkankach gruczołu. W zaawansowanym stadium pojawiają się bóle kostne i krwiomocz, mogą wystąpić przerzuty do okolicznych narządów, ale także do kości miednicy i kręgosłupa, do wątroby i płuc. Początkowo nowotwór gruczołu krokowego może nie dawać żadnych objawów, ale jego leczenie należy rozpocząć natychmiast po zdiagnozowaniu.