Biały, lśniący i – co najważniejsze – pełny uśmiech to ogromny atut. Ułatwia on nawiązywanie kontaktów międzyludzkich i stanowi najlepszą wizytówkę swojego właściciela. Niestety nie każdy z nas został obdarzony przez naturę tak szczodrym darem. W wyniku uwarunkowań genetycznych, wypadku czy zaniedbania może dojść do utraty zębów, co jest poważnym problemem natury estetycznej i zdrowotnej. Na szczęście nowoczesna stomatologia ma na to skuteczne rozwiązanie – implanty zębowe. Co to takiego?

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to specjalistyczne wyroby, które umożliwiają odtworzenie utraconego uzębienia. Mówiąc najprościej można porównać implant zębowy do śruby, którą wszczepia się pacjentowi w miejsce, gdzie wcześniej znajdował się korzeń zęba. Śrubę tę uzupełnia się o koronę protetyczną dopasowaną kolorystycznie i rozmiarowo do pozostałych zębów.

Implantologia stomatologiczna opiera się na wykorzystaniu implantów i koron. To stomatolog dobiera najlepsze dla danego przypadku rozwiązanie, kierując się swoim doświadczeniem oraz uwzględniając oczekiwania pacjenta i uwarunkowania jego jamy ustnej. Dzięki tej innowacyjnej technice możliwa jest odbudowa utraconego zęba w sferze estetycznej lub bocznej, bez konieczności szlifowania sąsiednich zębów celem wykonania na nich mostu. Mosty z kolei pozwalają na odbudowę nawet kilku zębów opierając się na zaledwie dwóch implantach. Całość wygląda wówczas bardzo naturalnie, a sama technika wykonania uzupełnień nie narusza struktury pozostałych w jamie ustnej zębów. W przypadku bezzębia specjaliści mogą zaproponować wykonanie wyjmowanej protezy bądź mostu, co jest rozwiązaniem na stałe.

Kiedy stosuje się implanty stomatologiczne?

Jak informuje specjalista z gabinetu stomatologicznego „Dentis” – implanty stomatologiczne stosuje się u osób, które z jakiegoś powodu straciły własne, naturalne uzębienie. Produkty te pomocne są w odtworzeniu jednego zęba lub nawet całego łuku. Najczęściej występującym wskazaniem do założenia implantów zębowych są:

  • paradontoza,
  • zaawansowana choroba próchnicowa i związana nią ekstrakcja zębów,
  • niewykształcone zawiązki zębowe,
  • bezzębie.

Jeżeli zęby są wyraźnie uszkodzone, doświadczony stomatolog może podjąć się ich odbudowy bez konieczności wszczepiania implantów stomatologicznych.

Jakie rodzaje implantów zębowych są dostępne?

Jak już wspomniano- implanty zębowe najczęściej tworzy się z tytanu. Tworzywo to wyróżnia się dużą trwałością. Jest to też materiał biozgodny z tkankami organizmu i łatwo poddaje się osteointegracji, czyli zrośnięciu implantu z kością. Uzupełnieniem implantów tytanowych są korony, które tworzy się z porcelany lub cyrkonu. Na rynku dostępne są również implanty cyrkonowe, lecz są one dużo droższe od tytanowych i mają większe ograniczenia, jeżeli chodzi o swobodę ich stosowania.

Należy podkreślić, że obecność implantów w jamie ustnej nie zwalnia pacjenta z konieczności dbania o jej właściwą higienę. Choć implanty nie podlegają uszkodzeniom w takim stopniu jak naturalne zęby, to i tak na koronach osadzają się resztki pokarmów, które stanowią znakomitą pożywkę dla bakterii. Codzienne mycie zębów i regularne wizyty kontrolne u stomatologa są więc niezbędne, by zachować piękny uśmiech i świeży oddech.