Współcześnie przed różnego rodzaju ekranami przeciętny człowiek spędza około 5 godzin dziennie. Dla oczu, które nie są przystosowane do tak intensywnego korzystania z urządzeń cyfrowych, jest to naprawdę spory wysiłek. Niestety – nadmiar światła niebieskiego ma niekorzystny wpływ na stan wzroku i znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się chorób takich jak m.in. zwyrodnienie plamki żółtej. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zatem zapoznać i jak skutecznie ochronić się przed tego typu światłem?

Z jakich powodów światło niebieskie jest szkodliwe?

Stopień szkodliwości oddziaływania światła niebieskiego na wzrok jest wielopoziomowy, dlatego też dość trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Warto jednak zaznaczyć, że światło niebieskie wpływa na wydzielanie melatoniny, czyli hormonu regulującego cykl dobowy każdego człowieka. Jak podkreślają specjaliści z Zakładu Optycznego prowadzonego przez Annę Stanisławek – to właśnie z tego powodu wieczorne spędzanie czasu przed monitorem, telewizorem lub ze smartfonem rozregulowuje naturalne procesy i może powodować nadmierne pobudzenie.

Zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie w sposób szczególnie zły wpływa na dwie grupy wiekowe. Mowa tutaj przede wszystkim o dzieciach, ponieważ ich soczewki wewnątrzgałkowe są przejrzyste i filtrują mniej światła. Narażone są też osoby powyżej 45 roku życia, gdyż układ odpornościowy organizmu – w tym również oczu – słabnie stopniowo wraz z wiekiem i zapewnia mniejszą ochronę siatkówki.

Jak chronić się przed światłem niebieskim?

Wieczorne seanse filmowe czy też przeglądanie wiadomości za pomocą telefonu to popularne sposoby na spędzanie czasu bezpośrednio poprzedzającego sen. Trudno oczekiwać, aby taki stan rzeczy miał ulec zmianom w najbliższym czasie. Dlatego tez w tym miejscu pojawia się kluczowe pytanie dotyczące tego, jaka powinna być ochrona wzroku przed światłem niebieskim? Dostępnych jest kilka rozwiązań problemu. Jak jednak słusznie zaznaczają specjaliści z Zakładu Optycznego prowadzonego przez Annę Stanisławek – dużym uznaniem cieszą się okulary wyposażone w szkła z odpowiednią powłoką odbijającą szkodliwe promieniowanie. W dużym skrócie – są to specjalne powłoki antyrefleksyjne, które filtrując światło niebieskie, chronią oczy.

Co równie istotne – istnieją także specjalne szkła zaprojektowane z myślą o relaksowaniu wzroku i wsparciu wysiłku akomodacyjnego w trakcie korzystania z ekranów. Reasumując, we współczesnym świecie niezwykle trudno uniknąć kontaktu z urządzeniami wyposażonymi w różnego rodzaju ekrany. Jednakże, aby nie narażać się na problemy, warto właściwie podjeść do wszystkich kwestii związanych z koniecznością zabezpieczenia oczu przed światłem niebieskim.