Czy wiesz, że większość osób za rzadko odwiedza gabinety stomatologiczne? Bardzo często pacjenci pojawiają się u stomatologa dopiero wtedy, kiedy ząb zaczyna boleć. Niestety, zwykle oznacza to już zaawansowaną próchnicę! Żeby odpowiednio zadbać o swoje zęby, należy chodzić do dentysty systematycznie. Jak często i czy można skutecznie chronić swoje zęby przed próchnicą?

Jak często umawiać się na wizytę?

Absolutne minimum to jedna wizyta w roku. Pozwala to na zachowanie pełnej kontroli nad stanem jamy ustnej. Jednakże trzeba pamiętać, że częstotliwość wizyt to w dużej mierze kwestia indywidualna. Jeśli Twoje zęby są podatne na zachorowania i często pojawiają się na nich ogniska próchnicy, należy na wizyty umawiać się często i na bieżąco je leczyć. W przeciwnym razie może dojść do poważnych stanów zapalnych, w wyniku czego zwykle konieczne jest leczenie kanałowe, a w skrajnych przypadkach usunięcie zęba. Pod żadnym pozorem nie wolno zwlekać z wizytą u stomatologa do czasu, aż wystąpi ból. Oznacza to, że próchnica doszła już do miazgi zęba i jedyną deską ratunku jest leczenie endodontyczne. Leczenie kanałowe wymaga doświadczenia, dlatego warto korzystać z usług profesjonalnych gabinetów np. sopockiej Praktyki Dentystyczno-Implantologicznej. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie kanały zostaną dobrze oczyszczone i nie trzeba będzie martwić się nawracającym bólem i stanami zapalnymi.

Prywatnie czy na NFZ?

Wizyty refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia mają pewne ograniczenia. Przede wszystkim w zakresie wykonywanych zabiegów oraz odległych terminów. Zdarza się, że terminy są wyłącznie w czasie standardowych godzin pracy, dlatego trudno wbić się w grafik. Jeśli zależy Ci na kompleksowej higienie jamy ustnej i sprawnych wizytach dostosowanych do Twojego czasu wolnego, lepiej skorzystać z prywatnego, profesjonalnego gabinetu.

Co zrobić, aby zmniejszyć częstotliwość wizyt?

Jeżeli martwi Cię częstotliwość wizyt u stomatologa i za każdym razem dentysta musi leczyć Twoje zęby – problem może leżeć po stronie nieodpowiedniej diety lub higieny. Przede wszystkim ogranicz produkty z dużą zawartością cukru. Cukier jest wstępnie trawiony w jamie ustnej, co prowadzi do osłabienia szkliwa. Po każdym posiłku – w szczególności słodkim – dokładnie umyj zęby. Nawet zjedzenie jednego cukierka nie jest dobre dla Twoich zębów, jeśli przez dłuższy czas ich nie umyjesz. Pamiętaj, aby zęby szczotkować dokładnie. Warto zainwestować w szczoteczkę soniczną, która jest o wiele delikatniejsza niż elektryczna, a jednocześnie precyzyjnie czyści zęby i automatycznie odmierza czas ich mycia. Szczoteczka soniczna jest polecana również w przypadku problemów z krwawieniem dziąseł. Delikatnie je masuje i wzmacnia, a włosie jest wyjątkowo miękkie, także nie powoduje uszkodzeń mechanicznych.