Zachowanie właściwej higieny protezy zębowej to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Jeżeli chcesz ustrzec się przed podrażnieniami jamy gębowej, zapobiec przykrym dolegliwościom zdrowotnym oraz utrzymać protezę w nienagannym stanie przez cały okres użytkowania, koniecznie zapoznaj się z naszymi radami.

Dlaczego trzeba czyścić protezę?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników protez zębowych jest wrzucanie ich na noc do szklanki z wodą. Pielęgnacja protezy nie ogranicza się do okazjonalnego wyszorowania jej powierzchni szczoteczką do zębów i przechowywania w naczyniu z wodą. Na protezie zbierają się osady z kawy, herbaty, kawałki jedzenia oraz kamień nazębny. Regularne czyszczenie, przy pomocy odpowiednich preparatów, nie tylko przedłuży jej żywotność, ale także ustrzeże cię przed chorobami dziąseł i mikrouszkodzeniami jamy ustnej.

Czyść protezę minimum dwa razy w ciągu dnia

Obszarem szczególnie narażonym na gromadzenie się płytki nazębnej jest okolica przydziąsłowa koron i mostów. Aby utrzymać ją w należytej czystości należy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne po każdym posiłku. Minimum dwukrotne szczotkowanie protezy w ciągu dnia zapobiegnie powstawaniu przykrego zapachu z ust i uchroni przed uszkodzeniami błony śluzowej. Warto przy tym dodać, że porowata struktura akrylu tworzy optymalne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Na skutek ich namnażania użytkownik może odczuwać dyskomfort i zauważyć, że potrawy zmieniają smak.

Krem mocujący – aplikacja

Krem mocujący do protez zębowych pozwoli zapomnieć, że masz protezę. Nałożony na suchą lub mokrą protezę tworzy miękką warstwę między dziąsłami, a zębami, zapewniając solidne mocowanie i łagodząc objawy związane z ocieraniem się protezy o dziąsła. Dobrze dobrany krem o silnych właściwościach spajających zapobiegnie także gromadzeniu się cząsteczek pokarmów pod protezą.

Wyjmuj protezę na noc

Nawet dobrze dopasowana proteza zębowa jest ciałem obcym w jamie ustnej i może powodować naruszenie wrażliwych tkanek. Do najczęstszych problemów zgłaszanych przez użytkowników można zaliczyć: podrażnienia, stany zapalne, uszkodzenia tkanek jamy ustnej czy okresowe bóle spowodowane niedopasowaniem protezy. Jeżeli nie chcesz, aby proteza przeszkadzała ci w normalnym funkcjonowaniu i powodowała otarcia jamy ustnej, koniecznie wyjmuj ją na noc. Minimum sześć godzin bez protezy to optymalny czas na regenerację newralgicznych obszarów.

Nie przechowuj protezy w szklance

Wiele osób wkłada protezę do szklanki z wodą, uznając, że środowisko wodne uchroni ją przed zużyciem i namnażaniem bakterii. Nic bardziej mylnego! Aleksandra Łojczyk Ortodonta zaleca przechowanie protez w suchym i szczelnie zamkniętym pojemniku. Szklanka z wodą to idealne środowisko do rozwoju grzybów i bakterii, które bardzo trudno usunąć w czasie codziennej pielęgnacji zważywszy na porowatą strukturę protezy.

Stosuj dwustronne szczoteczki

Do mycia protez zalecane są specjalne dwustronne szczoteczki, które – dzięki optymalnemu ukształtowaniu – pozwalają oczyścić nawet trudno dostępne miejsca. Co więcej, zwykłe pasty do zębów mają w składzie substancje ścierne, które powodują mikrouszkodzenia akrylu, dlatego warto stosować pasty dedykowane do protez zębowych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, które produkty pielęgnacyjne najlepiej spełnią twoje potrzeby, skorzystaj z porady doświadczonego protetyka.