Wiele zawodów wiąże się ze sporym ryzykiem uszkodzenia wzroku. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy mogą wymagać od pracowników noszenia okularów przeciwpyłowych, przeciwodpryskowych lub chroniących przed promieniowaniem UV o różnym nasileniu. Sprawa komplikuje się, gdy pracownik nosi już okulary korekcyjne. Jak dobrać okulary ochronne dla pracowników i kto jest za to odpowiedzialny?

Jakie okulary dla pracowników?

Okulary ochronne dla pracowników muszą być dostosowane do stanowiska, jakie piastują w firmie i do obowiązków, jakie wykonują. Istnieją lżejsze prace, w których wystarczające są mocne, plastikowe lub poliwęglanowe okulary chroniące przed lekkimi odpryskami i pyłami. Okulary tego typu mają uniwersalne parametry i są dostępne w sklepach bhp. Jeśli jednak pracownik musi przez długi czas nosić okulary ochronne, to należy indywidualnie dobrać okulary spełniające nie tylko wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy, ale też odpowiadające jemu samemu. Jest to szczególnie istotne, jeśli nosi już okulary korekcyjne i potrzebuje szkieł zarówno poprawiających widzenie, jak i chroniących wzrok przed uszkodzeniem.

Okulary ochronne a wada wzroku

Warto wiedzieć, że cierpiąc na krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm można korzystać z okularów chroniących przed odpryskami, pyłami i intensywnym światłem. Trzeba jednak sięgnąć po soczewki okularowe o precyzyjnie dopasowanych parametrach. Warto pamiętać, że jeśli piastowane stanowisko bezwzględnie wymaga korzystania z okularów ochronnych, to koszt ich wykonania powinien być finansowany lub przynajmniej dofinansowany przez pracodawcę. Niestety, istnieją przypadki, w których pracodawca, zwykle ze względu na oszczędność, dostarcza podwładnym uniwersalne okulary w dużym rozmiarze, oczekując, że założą je na noszone okulary korekcyjne. Choć prawo tego nie zabrania, to jest to nieodpowiedzialne. Profesjonalne okulary korekcyjno-ochronne z pewnością podniosą nie tylko komfort, ale i wydajność pracownika.

Gdzie kupić okulary ochronne dla pracowników?

Tak jak okulary korekcyjne, tak i okulary ochronne wytwarza profesjonalny optyk. Usługi tego typu są świadczone m. in. przez Tomoptik Zakład optyczny Siembrzuch Tomasz, gdzie można optymalnie dopasować okulary do stanu zdrowia i do indywidualnych potrzeb. Na podstawie recepty okulistycznej wskazującej na wadę wzroku klienta oraz na podstawie informacji o zagrożeniach, na jakie jest narażony w pracy, optyk przygotowuje okulary, które będą jednocześnie skutecznie zabezpieczały wzrok i korygowały wadę. W odpowiednio wyposażonej pracowni soczewki okularów ochronnych powinny zostać doskonale wyprofilowane i oszlifowane tak, aby jakość wzroku w czasie pracy nie była gorsza niż podczas noszenia samych szkieł korekcyjnych.