Większość kobiet odwiedza gabinet ginekologiczny dopiero wtedy, kiedy towarzyszą jej uporczywe dolegliwości. Bardzo często jest to już zaawansowany stan zapalny szyjki macicy, który może przyczynić się do rozwoju poważniejszych problemów zdrowotnych. Profilaktyczne badania w gabinecie ginekologicznym powinny być wykonywane co roku! Dowiedz się o nich więcej.

Coroczne badania w gabinecie ginekologicznym

Poza corocznym wykonywaniem morfologi oraz podstawowego pakietu badań z krwi niezbędne jest badanie u ginekologa. Oczywiście większość kobiet chodzi tam zdecydowanie rzadziej! Tak naprawdę, wizyta u lekarza ginekologa powinna mieć stałe miejsce w kalendarzu każdej kobiety. Jest to najlepszy sposób profilaktyki chorób narządu rodnego (sromu, pochwy, szyjki macicy, jajników, macicy).

Podczas takiej wizyty ginekolog wykona:

  • USG narządów rodnych,
  • USG piersi,
  • cytologię.

Jeżeli na wizytę przyjdzie pacjentka z pozytywnym wynikiem testu ciążowego, lekarz przeprowadzi USG z kompleksowym badaniem płodu. W takim wypadku należy także wykonać badania hormonalne i inne badania z krwi, które zleci lekarz prowadzący.

Cytologia, jako badanie przesiewowe w kierunku raja szyjki macicy

Badanie cytologiczne to nic innego, jak pobranie wymazu z szyjki macicy. Umożliwia wykrycie nadżerki, stanów zapalnych oraz przede wszystkim jest to test przesiewowy w kierunku stanów przednowotworowych i raka. Zazwyczaj wykonuje się go w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego (najwcześniej 2 dni po ustaniu krwawienia). Na kilka dni przed badaniem nie można stosować preparatów dopochwowych, a także współżyć. Takie postępowanie może zakłócić wynik badania.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się już po ukończeniu 16 roku życia, nawet jeśli kobieta nie współżyje. W takim przypadku lekarz wykona USG przez brzuch, a także skieruje na badania hormonalne w przypadku zaburzeń miesiączkowania.

Regularne wykonywanie badań w gabinecie ginekologa pozwoli nie tylko na wykrycie poważnych schorzeń, ale również sprawi, że kobiety będą spokojniejsze i nie będzie im towarzyszyła obawa przed kolejną wizytą!

Z profesjonalnych usług ginekologicznych skorzystasz w gabinecie Contenta. To tam pracuje wykwalifikowany ginekolog Czesława Dukaczewska. Z jej pomocą możesz liczyć na leczenie nadżerki, dobór właściwej antykoncepcji, jak i dokładnie przeprowadzone badania profilaktyczne. Nowoczesny sprzęt, dogodne godziny przyjęć oraz indywidualne podejście do pacjentów – to wszystko oferuje gabinet Czesławy Dukaczewskiej.