Wiele osób uważa, że okulary dodają szyku i klasy, więc nosi je z przyjemnością. Natomiast inni nie mogą się przełamać i wybierają soczewki, ponieważ okulary kojarzą im się z negatywnymi doświadczeniami np. z dzieciństwa. Na szczęście czasy się zmieniły i obecnie na rynku znajdziemy duży wybór oprawek o różnych kształtach, kolorach oraz materiałach.

Wybierając oprawki kieruj się zasadą przeciwieństw

Pamiętajmy, że jeżeli zostaną one prawidłowo dobrane, najlepiej z pomocą doświadczonego optyka, to mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd naszej twarzy i ukryć niedoskonałości. Co więcej, zawsze możemy zaopatrzyć się w kilka sztuk, o ile oczywiście kwestie finansowe nam na to pozwalają i w ten sposób wyrażać siebie oraz bawić się modą. Zgodnie z kafalometrią, czyli nauką zajmującą się pomiarami głowy człowieka wyróżnia się 7 kształtów twarzy: kwadrat, prostokąt, owal, koło, trójkąt odwrócony, pięciokąt i sześciokąt.

Dobierając oprawki, powinniśmy korzystać z zasady przeciwieństw. Oznacza to, że właściciele okrągłych twarzy najlepiej wyglądają w okularach kanciastych, ponieważ zyskują one wyraziste rysy. Natomiast posiadacze prostokątnych, kwadratowych oraz trójkątnych buzi powinni decydować się na okrągłe lub owalne modele. Zdecydowanie w najlepszej sytuacji są osoby mające owalną twarz, ponieważ dobrze wyglądają w każdych oprawkach. Jednak jeśli zależy im na podkręceniu urody, to optycy i styliści polecają prostokątne lub kocie kształty.

Dobór oprawek do kształtu twarzy to nie wszystko!

Oczywiście kierowanie się przedstawioną wyżej zasadą może ułatwić nam dobór odpowiednich okularów. Jednak podejmując każdą decyzję, należy zwrócić uwagę na nasze dobre samopoczucie oraz efekt wizerunkowy, jaki planujemy osiągnąć. Jeżeli uważamy, że wyglądamy dobrze i tak też się czujemy w innym modelu, od tego dobranego do naszego kształtu twarzy, to powinniśmy rozważyć jego zakup. W końcu to my będziemy zakładać te okulary każdego dnia, więc muszą idealnie pasować do nas.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Zakład optyczny M&M Mazurkiewicz z Katowic świadczy kompleksowe usługi optyczne i posiada wieloletnie doświadczenie w doborze opraw okularowych. Oferuje kompleksowy dobór oprawek dla dorosłych i dzieci, zapewniając szeroki wybór oprawek, szkieł okularowych oraz soczewek, w tym soczewek progresywnych. Dostępne są również akcesoria optyczne, takie jak etui i płyny do pielęgnacji szkieł. Zakład oferuje m.in. okulary progresywne, soczewki progresywne, wieloogniskowe soczewki kontaktowe oraz jednodniowe soczewki progresywne. Współpracuje z renomowanymi producentami soczewek, takimi jak Hoya, Essilor i JZO.