Soczewki kontaktowe to ogromne ułatwienie dla osób z wadą wzroku, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą nosić okularów. Przyczyny wyboru soczewek kontaktowych są różnorodne: od stylu życia i wygody, przez względy estetyczne, aż po usposobienie noszącego. Jak dobrać soczewki kontaktowe, żeby nie tylko poprawiały wzrok, ale też odpowiadały na wszystkie potrzeby i przede wszystkim – nie szkodziły?

Historia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe zostały wymyślone już 5 wieków temu. Jako koncepcję stworzył je Leonardo da Vinci, a później – w teorii – pisał o nich Kartezjusz. Pierwszy model wynaleziony został dopiero w XIX wieku przez angielskiego lekarza Thomasa Younga. Pozwolił na to rozwój optyki i fizyki. Pomysł ewoluował w laboratoriach naukowców, aby pod koniec dziewiętnastego stulecia, zaledwie ponad 100 lat temu, niemiecki szklarz Friedrich Anton Muller na zlecenie lekarza wyszlifował pierwszą soczewkę kontaktową, która została zaaplikowana pacjentowi.

Przez wieki koncepcje soczewek się zmieniały – od korygujących wzrok, przez takie, które zmieniają kolor i kształt tęczówek i źrenic, aż po zapowiadane przez firmy technologiczne soczewki, które mają komunikować się ze smartfonami. Póki co z powodzeniem służą przede wszystkim do poprawiania wzroku osobom niedowidzącym, zwiększając komfort ich życia i dopasowując się do jego stylu.

Przed doborem soczewek

Zanim soczewki zostaną dobrane, musi odbyć się badanie u optometrysty lub okulisty. Sprawdzana jest ostrość wzroku, krzywizna rogówki, refrakcja oka, przedni jego odcinek, a także poziom wydzielania łez. Następnie zakładane są testowe soczewki, aby indywidualnie dobrać ich parametry za pomocą lampy szczelinowej. Po dwóch tygodniach od regularnego noszenia powinna odbyć się kontrola, następnie powtarzana jest ona co kilka miesięcy.

Gdy soczewki kontaktowe zostaną wybrane, trzeba dobrać do nich także odpowiedni płyn, a pacjent zostaje pouczony o zasadach związanych z higieną. Tego wszystkiego możemy spodziewać się w śląskich Zakładach Optycznych Visual-Optyk. Dzięki wykwalifikowanej kadrze mamy pewność, że otrzymamy soczewki nie tylko dopasowane do naszej wady wzroku, ale też wszystkich potrzeb związanych ze stylem życia.

Dostępne soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe przylegają do oka, a więc poruszają się wraz z nim w najbardziej naturalny sposób. Pacjent widzi doskonale pod każdym kątem. Są wykonane głównie z hydrożelu lub jego mieszaniny z popularnym silikonem.

Mogą je nosić pacjenci ze słabym widzeniem: krótko- i dalekowzroczni (soczewki sferyczne), z presbiopią (multifocalne) czy astygmatycy (soczewki toryczne). Soczewki zmieniające kolor tęczówki nazywane są kosmetycznymi. Z kolei soczewki terapeutyczne są formą opatrunku.

Soczewki kontaktowe mogą być zaledwie jednodniowe, noszone przez dwa tygodnie albo nawet miesiąc bez przerwy. Trzeba jednak pamiętać o zdejmowaniu ich na noc oraz dbać o higienę, dezynfekcję i odpowiednie przechowywanie.