Transport samochodowy jest najpopularniejszy i nietrudno zauważyć, że z roku na rok aut poruszających się drogach przybywa. Przeprowadzanie badań psychologicznych u kierowców zawodowych jest ważne z punktu bezpieczeństwa. Codzienne i wielogodzinne prowadzenie pojazdów wymaga zachowania pełnej koncentracji i umiejętności szybkiej reakcji, która w wielu przypadkach pozwala uniknąć wypadku drogowego. Sprawdź, co warto wiedzieć o psychotestach!

Badania psychologiczne kierowców zawodowych – zwiększenie bezpieczeństwa

Zawodowe prowadzenie pojazdów wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością zachowania nie tylko opanowania, ale również czujności oraz koncentracji przez wiele godzin każdego dnia. Nie bez powodu prowadzenie auta zalicza się do najbardziej niebezpiecznych form przewozu towarów i ludzi. Każdego dnia dochodzi do bardzo dużej ilości wypadków w transporcie samochodowym, a niektórych z nich można by było uniknąć. W związku z tym, niezwykle istotne jest przeprowadzanie badań psychologicznych u kierowców, aby sprawdzić czy posiadają oni odpowiednie predyspozycje psychiczne i mogą zupełnie bezpiecznie poruszać się po drogach.

Co obejmuje badanie psychologiczne kierowców?

Osoby pracjące na co dzień w transporcie drogowym mają obowiązek przejść psychotesty, podczas których sprawdza się ich sprawność intelektualną i psychomotoryczną, temperament oraz cechy osobowości, dojrzałość społeczną, umiejętność zachowywania się i reagowania w sposób adekwatny do zaistniałej sytuacji. Badania psychologiczne przeprowadza uprawniony psycholog, którego podstawowym narzędziem pracy oprócz rozmowy z kierowcą jest nowoczesna i specjalistyczna aparatura pomiarowo-kontrolna, która pozwala sprawdzić jego umiejętność dostosowania się do trudnych warunków pracy, jaką niewątpliwe jest prowadzenie samochodu, całkowicie zgodnie z obowiązującymi standardami. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać – wystarczy być wyspanym i wypoczętym.

Ważną informacja jest fakt, iż psychotesty dla kierowców zawodowych trzeba wykonywać co 5 lat, zaś osoby, które ukończyły 60 lat, muszą je odbywać co 2,5 roku. Aby mieć pewność, ze badanie zostanie wykonane jak najbardziej rzetelnie z dbałością o wszelkie szczegóły, warto zgłosić się do Gabinetu Psychologicznego Psychotesty Jadwiga Jarczewska-Żuchowska z Namysłowa w województwie opolskim, który dokładnie sprawdzi nie tylko psychomotorykę kierowcy, ale także jego podzielność uwagi, radzenie sobie w trudnych sytuacjach drogowych, poziom obciążenia psychicznego i umiejętność rozpoznawania zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki badaniom można realnie poprawić bezpieczeństwo na drogach i daje szansę kierowcy skontrolowanie się, gdyż po wielu godzinach za kółkiem bardzo łatwo można wpaść w rutynę, która spowalnia refleks.