Medycyna nieustannie się rozwija, a wraz z nią stosowane w leczeniu metody oraz technologie. Nadal dobrze znane zauszne aparaty słuchowe pojawiły się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Trzydzieści lat później one oraz aparaty wewnątrzuszne były na wysokim poziomie pod względem jakości i możliwości, jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła wraz z pojawieniem się technologii cyfrowej.

Aparaty analogowe i cyfrowe

Ubytki słuchu to problem, który znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. W wielu przypadkach jest niemożliwy do wyleczenia, a może jedynie postępować. Utrudniona jest także jego diagnostyka, ponieważ często nie zauważamy zmian, dopóki nie są one znaczące. Na szczęście medycyna znalazła sposób, by pomagać pacjentom cierpiącym na niedosłuch różnego stopnia. Rozwiązaniem są tu aparaty słuchowe, które wielu osobom umożliwiają normalne życie.

W ofercie pracowni protetyki słuchu, takiej jak HAS Aparaty Słuchowe w Olsztynie znaleźć możemy zarówno aparaty analogowe, jak i cyfrowe. Te pierwsze są tańszą opcją, ale przy tym mniej zaawansowaną technologicznie i o niższej jakości dźwięku, który może być zniekształcony w wyniku przetwarzania na kilku etapach. Coraz częściej zatem spotkać można cyfrowe aparaty słuchowe, które wykorzystują najnowocześniejsze technologie. Ostatecznego wyboru aparatu należy jednak dokonać po profesjonalnym badaniu słuchu oraz konsultacji z laryngologiem, który oceni stopień niedosłuchu.

Zalety aparatów cyfrowych

Przetwarzanie dźwięku technologią cyfrowa jest w aparatach słuchowych możliwe dzięki zastosowaniu miniaturowych procesorów o mocy obliczeniowej zbliżonej do mocy komputera wyposażonego w procesor klasy Pentium. Procesor w aparacie słuchowym próbkuje sygnał dźwiękowy, którym może być mowa, muzyka, hałas otoczenia, kilkadziesiąt razy na sekundę. Następnie dźwięk jest analizowany, odpowiednio wzmacniany i odtwarzany z właściwą głośnością ustawioną indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią zatem znacznie więcej niż jedynie wzmacniać dźwięk. Osoby z niedosłuchem mogą słyszeć dźwięki jedynie od określonego – podwyższonego – poziomu głośności i dlatego wzmacnianie dźwięków to podstawowa funkcja aparatów słuchowych. Jednak jej działanie w przypadku dźwięków głośnych z natury, takich jak syrena policyjna, głośność byłaby nie do zniesienia. Cyfrowe aparaty słuchowe pozwalają na regulację głośności w taki sposób, aby każdy dźwięk docierał do pacjenta, nie powodując u niego dyskomfortu. Ponadto urządzenia te są w stanie kompensować ubytek słuchu w różnych zakresach częstotliwości, a nawet skutecznie filtrować niepożądane hałasy z otoczenia, co sprawia trudności również osobom zdrowym.