Wielki boom na kupowanie środków bakteriobójczych i dezynfekcyjnych trwa. W wielu drogeriach półki z tego typu płynami opustoszały. Nic dziwnego, nie od dziś wiadomo, że środki do dezynfekcji są wyjątkowo skuteczne w zabijaniu różnego rodzaju drobnoustrojów, w tym koronawirusa. W związku z dużym zapotrzebowanie WHO opublikowała przepis na płyn do dezynfekcji dłoni, który przy użyciu odpowiednich składników, można przygotować w domu.

Środki bakteriobójcze i ich rodzaje

Wybierając płyn do dezynfekcji dla siebie, warto wziąć pod uwagę jego zastosowanie, ponieważ na rynku dostępne są różnego rodzaju środki bakteriobójcze. Do najpopularniejszych należą:

  • Środki dezynfekujące – skutecznie niszczą drobnoustroje.
  • Środki wyjaławiające – skutecznie niszczą mikroorganizmy.
  • Środki antyseptyczne – skutecznie niszczą drobnoustroje. Najczęściej stosowane są w kontakcie ze skórą. Przeciwdziałają zakażeniu otwartych ran.

Tego typu środki w formie żeli antybakteryjnych lub chusteczek nawilżonych środkiem dezynfekującym stosowane są przede wszystkim w miejscach, gdzie nie ma dostępu do kranu z wodą i mydła. Skład tego typu produktów opiera się przede wszystkim na alkoholu benzylowym, etylowym lub izopropylowym, którego zawartość wynosi zazwyczaj ok. 80%.

Wiadomo, że alkohol w nadmiernych ilościach może znacznie wysuszać i uszkadzać skórę, dlatego producenci środków bakteriobójczych dodatkowo wzbogacają swoje produkty o składniki łagodzące, takie jak aloes lub gliceryna, które są często dodawane również do kremów do rąk.

Oczywiście, zanim zastosujemy dany preparat, warto dokładnie przeczytać dołączoną do niego informację. Skuteczność i bezpieczeństwo działania produktu zależy od właściwego sposobu stosowania.

Warto pamiętać również, że dokładne umycie dłoni tradycyjnym mydłem w płynie (przez min. 30 sekund) powinno wystarczyć, aby zneutralizować wirusa osłonkowego, jakim jest koronawirus.

Przepis na płyn do dezynfekcji

W związku z informacjami na temat braku płynów do dezynfekcji Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła przedstawić przepis, który umożliwi samodzielne przygotowania tego typu środka w odpowiednich proporcjach.

Aby przygotować 10 litrowy płyn do dezynfekcji, należy wcześniej pozyskać podstawowe składniki, takie jak:

  • Alkohol etanolowy (96%, 8333 ml) lub alkohol izopropylowy (99,8%, 7515 ml)
  • Nadtlenek wodoru (3%, 417 ml)
  • Gliceryna (98%, 145 ml) – można wykorzystać również inne substancje zmiękczające i pielęgnujące skórę, jednak muszą być one mieszalne z wodą i alkoholem, nie mogą wywoływać reakcji alergicznych i zwiększać toksyczności.
  • Zimna woda – destylowana lub przegotowana

Gdy już mamy wszystkie składniki, możemy rozpocząć przygotowywanie płynu:

  • Wlewamy alkohol do szklanej lub plastikowej 10 litrowej butelki.
  • Przy pomocy cylindra miarowego dodajemy glicerynę.
  • Dolewamy wodę do poziomu 10 litrów.
  • Zakręcamy i mieszamy przez potrząsanie.
  • Po 72 godzinach płyn jest gotowy do użycia.

Przed użyciem warto sprawdzić stężenie alkoholu w roztworze przy pomocy specjalnego alkoholometra. Następnie rozlać płyn do mniejszych poręcznych pojemników oraz dokładnie podpisać każdy z nich.

Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że powyżej opisany roztwór powinni przygotowywać przede wszystkim wyszkoleni farmaceuci lub pracownicy laboratorium tam, gdzie jest wyjątkowo potrzebne, czyli w szpitalach, aptekach i innych miejscach opieki medycznej.