W przypadku wielu schorzeń skuteczną metodą leczenia są operacje. W ich przypadku równie ważna co sam przebieg jest rekonwalescencja. Śladami po przebytym zabiegu chirurgicznym są rany pooperacyjne, które w zależności od sytuacji mogą być niewielkie, łatwe w pielęgnacji, ale też rozległe i trudno gojące. Niezależnie jednak od tego wszystkie wymagają zachowania określonych zasad higieny.

Ryzyko zakażeń pooperacyjnych

Jednym z najczęściej występujących powikłań pooperacyjnych jest zakażenie. Do tych najgroźniejszych dochodzi na oddziałach chirurgicznych oraz intensywnej terapii. Ich przyczynę stanowią bakterie, w tym gronkowce Eschrichia coli, Enterococcus, Streptococcus oraz inne. Pomimo surowych zasad bezpieczeństwa na sali operacyjnej zdarza się, że ze skóry pacjentów lub członków zespołu operacyjnego dostają się one do rany. Podobnie niewłaściwa pielęgnacja po wyjściu ze szpitala zwiększa ryzyko zakażenia. Wskazaniem do natychmiastowego kontaktu z lekarzem podczas rekonwalescencji są następujące objawy:

  • ból rany,

  • zaczerwienienie brzegów rany,

  • narastanie obrzęku,

  • wyciek treści z rany,

  • podwyższona temperatura ciała.

Rany pooperacyjne każdego typu, a szczególnie te podatne na zakażenia bakteryjne czy uszkodzenia mechaniczne, wymagają od pacjenta znacznego ograniczenia aktywności. W prawidłowej pielęgnacji pomóc nam może wykwalifikowana pielęgniarka, na przykład z NZOZ Medi Care. Z pomocą specjalistki unikniemy błędów, a tym samym komplikacji, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Postępowanie z raną pooperacyjną

Istnieje kilka zasad higieny obowiązujących w przypadku pielęgnacji ran pooperacyjnych. Każdy pacjent wymaga jednak indywidualnego podejścia oraz szczegółowych zaleceń udzielonych przez lekarza chirurga. Samo postępowanie będzie też nieco inne w zależności od tego, czy rana goi się właściwie, czy się sączy. W pierwszym przypadku po powrocie do domu i upływie 48 godzin od zabiegu ranę pooperacyjną w fazie gojenia bez powikłań powinniśmy pozostawić bez opatrunku. Zaleca się codzienną toaletę ciała przy użyciu prysznica, co pozwoli wodzie i mydłu spływać po ranie podczas mycia skóry w jej okolicy. Opatrunek należy nakleić, jeśli odstające, sztywne nici drażnią ranę i powodują dyskomfort.

Nieco trudniejsze jest postępowanie przy ranie pooperacyjnej, która się sączy. Jej opatrunek zmieniamy tak często, jak jest to konieczne – o dokładnej częstotliwości poinformuje nas lekarz. Do tej czynności potrzebować będziemy jałowego gazika jednorazowego nasączonego środkiem do dezynfekcji ran, a także gotowego, jałowego opatrunku lub jałowych, suchych gazików oraz plastra do ich umocowania. Sam proces zmiany opatrunku obejmuje natomiast kilka kroków:

  1. Dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, osuszyć czystym ręcznikiem.

  2. Usunąć opatrunek.

  3. Wykonać toaletę całego ciała pod prysznicem, używając do mycia okolicy rany mydła bezzapachowego, hipoalergicznego.

  4. Zdezynfekować ranę gazikiem nasączonym środkiem odkażającym.

  5. Odczekać, aż preparat dezynfekcyjny odparuje.

  6. Umyć ręce wodą z mydłem i osuszyć czystym ręcznikiem.

  7. Nałożyć nowy, jałowy opatrunek.

W obu sytuacjach pielęgnacja rany trwa do momentu usunięcia szwów. Dokładny termin tego zabiegu wyznaczany jest w momencie wyjścia ze szpitala.

NZOZ Medi Care - oferta

NZOZ Medi Care to placówka oferująca szeroki wachlarz usług pielęgniarskich i medycznych. Specjalizuje się w opiece domowej, opiece nad osobami niepełnosprawnymi, opiece dla seniorów oraz prywatnych usługach pielęgniarskich. Dodatkowo, proponuje konsultacje z pielęgniarką przez Internet, co gwarantuje szybki dostęp do fachowej pomocy bez wychodzenia z domu. NZOZ Medi Care zatrudnia wykwalifikowane pielęgniarki i pielęgniarzy z bogatym doświadczeniem w pracy z różnymi grupami pacjentów.