Alergia na słońce może objawiać się nie tylko zmianami skórnymi, ale także mieć ogólnoustrojowe konsekwencje. Skąd właściwie bierze się ten rodzaj uczulenia? W jaki sposób możemy go rozpoznać i skutecznie leczyć? Dowiedz się więcej o tym uciążliwym schorzeniu, na które każdego lata skarży się wiele osób. Przeczytaj i zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Jakie są przyczyny alergii na słońce?

Alergia na słońce może mieć różne przyczyny, zależne od tego, w jakiej formie się ona objawia. Pierwszy z jej rodzajów to reakcja samoistna, która pojawia się zwykle po pierwszym kontakcie z promieniami słonecznymi. Jej przyczyną jest brak wytworzonej po zimie melaniny, co sprawia że skóry nic nie chroni przed szkodliwym działaniem słońca.

Alergia słoneczna może być również spowodowana substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach. Reakcja fototoksyczna, przy działaniu promieniowania UV w odpowiednio dużej dawce, może wystąpić u każdego. Trzeci jej rodzaj, reakcja fotoalergiczna, związana jest z działaniem układu odpornościowego i powstaje w wyniku wystawienia skóry na działanie substancji alergicznej i promieni UV. Każdy rodzaj tego uczulenia wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą.

Na uczulenie na słońce szczególnie narażone są osoby:

  • chore na bielactwo,
  • chore na toczeń rumieniowaty,
  • zmagające się ze schorzeniami metabolicznymi,
  • z jasną karnacją,
  • przyjmujące niektóre leki.

Jak rozpoznać alergię słoneczną?

Idiopatyczna alergia na słońce objawia się swędzącymi, czerwonymi i małymi bąblami, które pojawiają się na skórze po kilku minutach od kontaktu z promieniowaniem UV. Będą występować one tylko na tych częściach ciała, które wystawione zostały na słońce.

Reakcja fototoksyczna objawia się zmianami przypominającym oparzenie słoneczne – rumień, obrzęk, pęcherze, którym towarzyszą pieczenie i świąd. Pojawiają się one po kilku minutach lub kilku godzinach od kontaktu ze szkodliwą substancją i słońcem, również na częściach ciała wystawionych na słońce.

Trzeci rodzaj alergii słonecznej powoduje pierzące i swędzące wypryski i grudki, które pojawiają się mniej więcej po jednej lub dwóch dobach od opalania i rozprzestrzeniają się również na fragmenty skóry, których nie dosięgło słońce.

W jaki sposób leczyć alergię na słońce?

Uczulenie słoneczne koniecznie trzeba leczyć, jako że w przeciwnym wypadku może dochodzić do coraz silniejszych ataków. Ponieważ niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie kontaktu z promieniowaniem UV, należy udać się do dermatologa. Przed taką wizytą podrażnione miejsca powinno się smarować maścią cynkową, a jeśli skóra się łuszczy – preparatami po opalaniu. Jeśli alergię powoduje dodatkowymi czynnik, taki jak kosmetyk lub leki, powinien zostać usunięty.