Problemy ze słuchem nie są już problemem jedynie ludzi w podeszłym wieku – co szóste polskie dziecko również ma podobne kłopoty. Wsparcie w postaci aparatu słuchowego jest obecnie potrzebne wśród coraz młodszych osób. Niestety, niewiele z nich ma ochotę je nosić. Jednak warto zwrócić uwagę na obecną, ogromną ofertę aparatów słuchowych, które są wyjątkowo dyskretne. Korzystając z tego sprzętu, mamy nadzieję na prawidłowe rozumienie mowy, dlatego ważne jest jego wyposażenie w system czyszczący sygnał mowy z szumów.

Czym się charakteryzuje dobry aparat słuchowy?

Do wyboru mamy aparaty słuchowe zauszne oraz aparaty słuchowe wewnątrzuszne. Pierwszy wariant jest zalecany osobom, które posiadają znaczny ubytek słuchu, drugi – osobom z niewielkim niedosłuchem, ponieważ duży ubytek słuchu wymaga silniejszych rozwiązań. Aparaty umieszczane w uchu nie mogą być stosowane u osób, które mają wąski kanał słuchowy albo wysięk z ucha.

Profesjonalny aparat słuchowy może wyciszać dźwięki, które pochodzą z otoczenia oraz uwypuklić mowę – czynnik, na którym najbardziej nam zależy. Dźwięki o niskiej częstotliwości aparat wzmacnia, natomiast inne pozostawia bez zmian.

Jak dobrać odpowiedni aparat słuchowy?

Aby właściwie dobrać aparat, lekarz otolaryngolog przeprowadza wywiad, zleca nieodzowne badania słuchu, a także sprawdza czy ubytek słuchu wymaga leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Większość badań odbywa się w czasie samej wizyty lekarskiej, co jest ważne, ponieważ za kilka dni stan słuchu może ulec zmianie. Takie badania są wtedy mało miarodajne.

Aparat będzie dobrze służył swojemu użytkownikowi tylko przy właściwym dopasowaniu do jego potrzeb. Modele dla osób młodych będą oparte na nowoczesnych technologiach, a dla seniorów sprzęt będzie nieco większy i łatwiejszy w obsłudze.

Jak wyglądają początki stosowania aparatu słuchowego?

Kiedy rozpoczynamy przygodę z aparatami trzeba mieć świadomość, że jest to urządzenie elektroniczne, a nie nasze „nowe ucho”, a słuchania w aparacie musimy się nauczyć. Najpierw dźwięki mogą brzmieć nieco inaczej. 

Bywa, że użytkownicy w szybkim tempie przyzwyczajają się do swoich aparatów słuchowych, a także przystosowują się do dźwięków na nowo, a inni potrzebują więcej czasu. Gdy osoba traciła słuch w sposób stopniowy, przez wiele lat, to także stopniowo musi go odzyskiwać.

Ważne jest, aby nie oczekiwać od razu idealnych efektów. Początki są trudne, ale nie wolno się zniechęcać. Mózg potrafi wraz z „nauką słyszenia od nowa” wysyłać sygnały w momencie, gdy osoba może usłyszeć jeszcze więcej.

Gdzie znaleźć i odpowiednio dobrać aparat słuchowy? W Lorsonic Akustyka Słuchu Maria Lorek, z siedzibą w Oleśnie.