Lęk przed stosunkiem seksualnym może mieć różne podłoże. Niektóre osoby obawiają się samej inicjacji, podczas gdy inne mają złe doświadczenia i świadomie rezygnują ze zbliżeń. Bez względu na to czy strach jest wywołany urazami psychicznymi, rygorystycznym wychowaniem, obawą przed zajściem w ciążę, czy kompleksami, warto skonsultować swój problem z seksuologiem.

Przyczyny strachu przed seksem

W wielu przypadkach lęk przed stosunkiem seksualnym może przybrać rozmiar kliniczny i przeistoczyć się w fobie seksualne, którym towarzyszą objawy somatyczne, takie jak przyspieszone bicie serca, zawroty głowy czy duszności. U osób, które panicznie boją się zbliżeń, często diagnozuje się seksofobię, czyli strach przed płcią przeciwną. Równie częstymi zaburzeniami są malaksofobia – lęk przed grą wstępną oraz gimnofobia – strach przed nagością. Jak wskazuje seksuolog z Prywatnego Gabinetu Armandy Romik, osoby cierpiące na depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy inne problemy emocjonalne, są znacznie bardziej podatne na fobie seksualne.

Anoreksja seksualna – co to jest?

Strach przed seksem często dotyczy osób, które mają za sobą wiele – w większości negatywnych – doświadczeń seksualnych. Awersja do intymnych zbliżeń może wynikać zarówno z przykrych kontaktów fizycznych, jak i upokorzeń związanych z odbyciem stosunku. Osoba, która za wszelką cenę unika bliskości, jest tzw. anorektykiem seksualnym. Seks, zamiast kojarzyć się z rozkoszą i przyjemnością, staje się przykrym obowiązkiem i kary. Oziębłość seksualna, która objawia się przez wzmożoną niechęć i okłamywanie partnera, który szuka możliwości zbliżenia, wymaga specjalistycznego leczenia. Kwestią kluczową jest zdystansowanie się do opowieści innych osób i unikanie plotek na temat seksu. Jeżeli odczuwasz niechęć przed stosunkiem, obawiasz się kontaktu lub masz złe doświadczenia, zrezygnuj z filmów dla dorosłych, które dodatkową wypaczą podejście do życia intymnego poprzez prezentację przerysowanej intymności.