Rozstanie z partnerem bywa przyczyną licznych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Stres związany z zakończeniem związku wiąże się niekiedy z wystąpieniem depresji, ataków paniki oraz bezsenności. W takiej sytuacji może zaistnieć konieczność skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów np. z Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Poznaniu.

Kiedy warto zgłosić się do psychologa po rozstaniu?

Jedynym wskaźnikiem tego, czy warto skorzystać z pomocy terapeuty, jest samopoczucie. Psychoterapia może zapewnić wsparcie psychiczne osobom, które nie znajdują oparcia w najbliższym otoczeniu. Niekiedy zamiast zrozumienia pacjenci konfrontowani są z wyrzutami i oskarżeniami. Brak akceptacji może znacznie utrudniać przepracowanie toksycznej relacji z byłym partnerem.

Ponadto pomoc specjalisty może okazać się konieczna, gdy dochodzi do rozwodu. Częste niepowodzenia miłosne sprawiają, iż pacjenci traktują rozstania jako osobiste porażki. Warto odbyć psychoterapię także w przypadku zdrady, która może znacznie wpływać na kształtowanie się kolejnych związków.

Na czym polega psychoterapia po rozwodzie?

Głównym zadaniem psychologa np. z Ośrodka Zdrowia Psychicznego jest pomóc w zrozumieniu i nazwaniu towarzyszących rozstaniu emocji. Ważnym elementem terapii jest poradzenie sobie z negatywnymi odczuciami. Pacjent uczy się m.in. konstruktywnego kierowaniem smutkiem oraz poznaje metody pozwalające na wyjście z kryzysu. Co więcej, specjalista może pomóc w tworzeniu poprawnych wzorców komunikacyjnych, które będą konieczne podczas nawiązywania nowych relacji.