Okres ciąży to czas, w którym kobieta musi szczególnie dbać o swoje zdrowie. Stan jej organizmu ma bowiem wpływ na rozwój dziecka. Jednym z częściej występujących schorzeń jest cukrzyca ciążowa. Prawidłowo zdiagnozowana oraz leczona nie będzie jednak stanowić poważnego zagrożenia dla przyszłej mamy i noworodka. Stąd też bardzo ważne jest wykonanie odpowiednich testów.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzycą nazywa się nietolerancję węglowodanów, co powoduje zwiększenie się poziomu glukozy we krwi. Typem ciążowym z kolei określa się schorzenie, które zostało rozpoznane w trakcie ciąży i mija wraz z rozwiązaniem. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których może to być również cukrzyca typu 2, wcześniej niezdiagnozowana, lub typu 1, która rozwija się wraz z ciążą. Oczywiście nie u każdej kobiety może wystąpić tego typu dolegliwość, aczkolwiek istnieje pewna grupa przyszłych mam, u których takie ryzyko jest zwiększone. Czynniki to między innymi:

  • nadwaga lub otyłość,
  • wiek powyżej 35. roku życia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zdiagnozowana w rodzinie cukrzyca typu 2,
  • cukrzyca ciążowa w poprzednich ciążach.

Wystąpienie schorzenia może świadczyć między innymi o genetycznie uwarunkowanej nietolerancji węglowodanów i rozwinąć się w przyszłości we wspomnianą już cukrzycę typu 2. W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się choroby warto dbać o utrzymywanie zdrowego trybu życia, zbilansowanej diety oraz prawidłowej masy ciała zgodnej z BMI.

Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Niestety, u wielu kobiet nie występują żadne dolegliwości związane z tego typu schorzeniem. Niekiedy jednak zdarza się, że odczuwają silne pragnienie, a także mają miejsce częste omdlenia lub zawroty głowy. Łatwo je jednak pomylić z symptomami, które towarzyszą po prostu zmianie gospodarki hormonalnej w związku z ciążą. Ze względu na to ginekolog prowadzący ciążę zleca przeprowadzenie testu na poziom glukozy we krwi. Badanie polega na pobraniu krwi na czczo, wypiciu 50 g glukozy rozpuszczonej w wodzie, a następnie po upływie godziny ponownym pobraniu krwi. W przypadku wyniku mieszczącego się w granicach 140-180 mg% kieruje się ciężarną na test diagnostyczny, który wygląda podobnie jak wyżej opisany. Przy przekroczonych dopuszczalnych normach niezbędny staje się kontakt z lekarzem diabetologiem w celu podjęcia leczenia i uniknięciu groźnych dla zdrowia kobiety i dziecka powikłań.

W jaki sposób wygląda leczenie?

Głównym celem wizyty u specjalisty jest obniżenie oraz ustabilizowanie poziomu glukozy. Zaniedbanie schorzenia może mieć bowiem poważne konsekwencje jak między innymi przedwczesny poród, zgon wewnątrzmaciczny, jak również trudność podczas porodu w przypadku, gdy masa ciała dziecka jest zbyt duża w stosunku do jego wieku ciążowego. Często nieleczona cukrzyca ciążowa powoduje u noworodków zaburzenia oddychania bądź ostrzejszy przebieg żółtaczki. Nie warto zatem zwlekać z podjęciem właściwej terapii, która nie jest wymagająca, ponieważ w większości przypadków rezultaty przynosi zastosowanie diety cukrzycowej. Polega ona przede wszystkim na ograniczeniu cukrów prostych, a także na częstszym spożywaniu mniejszych porcji posiłków. Odpowiednim leczeniem i doradztwem w tej  kwestii może objąć nas między innymi lekarz diabetolog w jednej z placówek Samodzielnego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego w Warszawie.

Niezwykle ważne jest także regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi. Pomiarów dokonuje się samodzielnie za pomocą glukometru na czczo, przed posiłkami oraz godzinę po ich spożyciu. Uzyskane wartości w ostatnim z wymienionych przypadków mają ważne znaczenie dla oceny skuteczności stosowanej diety. W sytuacji, gdy ta nie przynosi efektów, lekarz musi ją zmodyfikować bądź zalecić przyjmowanie insuliny – nie ma możliwości stosowania żadnych leków doustnych. Takie okoliczności zdarzają się jednak bardzo rzadko.