Doświadczasz w pracy stresu, nerwów i nie radzisz sobie z nadmiarem obowiązków? Zacznij praktykować mindfulness, czyli uważność. Mindfulness polega na skupieniu się na chwili obecnej i w pełni świadome jej doświadczanie. Zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać tę technikę relaksacyjną w pracy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sposoby na obniżenie poziomu stresu, zmniejszenie napięcia nerwowego i poprawę koncentracji.

Skup się na jednej czynności

Czy wiesz, że wielozadaniowość znacząco obniża produktywność? Wielozadaniowość polega bowiem na przełączaniu zadań, gdyż nasz mózg nie jest w stanie obsłużyć kilku zadań w tym samym czasie.

Wyobraź sobie, że masz otwartych na komputerze kilkanaście kart w przeglądarce, myślisz o zbliżającym się spotkaniu lub prezentacji, jednocześnie odpowiadasz na wiadomości e-mail, słysząc w międzyczasie powiadomienia ze swojego smartfona. Wszystko to prowadzi do rozproszenia uwagi. W efekcie na niczym nie możesz się skoncentrować w stu procentach. Stąd też psycholodzy i psychoterapeuci podkreślają, że wielozadaniowość nie jest tak dobra dla ludzi, jakby się mogło wydawać.

Mindfulness, czyli trening uważności pomaga zwiększyć wydajność pracownika. Postaraj się więc skupiać na jednej czynności i być w pełni świadomym podczas jej wykonywania.

Przeczytaj więcej o mindfulness tutaj: Mindfulness. Na czym polega trening uważności?

Pamiętaj o głębokim oddychaniu

W nerwowych sytuacjach często mamy tendencję do krótkich, płytkich oddechów. Jest to typowa reakcja na stres. Zbyt krótkie oddechy nie wpływają dobrze na organizm człowieka. Świadomy, głęboki, przeponowy oddech to podstawa. Zatrzymaj się na chwilę. Obserwuj przez chwilę każdy swój wdech i wydech. Połóż rękę na brzuchu i poczuj, jak na wdechu Twój brzuch się podnosi. Dzięki głębokiemu oddechowi dostarczysz sobie więcej tlenu, rozluźnisz ciało, pobudzisz do działania swój układ nerwowy, poprawisz koncentrację, uspokoisz się i zrelaksujesz.

Świadomy oddech to jedna z najważniejszych kwestii podczas praktykowania uważności. Jest też jedną z najskuteczniejszych technik relaksacyjnych. Pamiętaj o tym na co dzień. Ćwiczenie oddechowe możesz spokojnie wykonać w pracy. Poświęć przynajmniej kilka minut dziennie na obserwację swojego oddechu. Możesz to robić nawet siedząc za biurkiem.

Zwróć uwagę na małe rzeczy wokół siebie

Mindfulness to bycie tu i teraz, świadome doświadczanie chwili obecnej, kierowanie swojej uwagi wyłącznie na teraźniejszość, zamiast wybiegania myślami w przyszłość czy przeszłość. Polega też na skupieniu uwagi na jednej czynności i w miarę możliwości doświadczania jej wszystkimi zmysłami.

Uważność możesz praktykować, nawet siedząc przed komputerem. Przykładowo, zamknij na chwilę oczy i wsłuchaj się w dźwięki, które są za oknem. Jeśli jesteś w biurze, rozejrzyj się po jego wnętrzu i zwróć uwagę na szczegóły, które do tej pory Ci umykały. Podczas jedzenia lunchu poczuj nie tylko smak posiłku, ale też dostrzeż, jak danie wygląda, jaki ma kolor oraz jak pachnie. Zwracaj uwagę na małe rzeczy wokół siebie i ciesz się z nich. Takie ćwiczenia pomogą Ci się odstresować i podniosą jakość Twojego dnia.

Postaraj się nieco zwolnić

Nadmiar obowiązków w pracy sprawia, że żyjemy w ciągłym biegu. Pośpiech nie jest jednak dobrym sposobem na zwiększenie produktywności. Ponadto prowadzi do szybszego zużycia energii i może prowadzić do podejmowania złych decyzji. Sprawia, że czujemy się przemęczeni i utrudnia efektywne funkcjonowanie.

Jeśli chcesz praktykować mindfulness w pracy, pozwól więc sobie czasem na zwolnienie tempa. Nie biegnij, tylko po prostu idź. Postaraj się wstać rano nieco wcześniej, aby na spokojnie wyszykować się do pracy. Zanim wejdziesz do biura, zatrzymaj się na chwilę. Ponadto rób krótkie przerwy na odpoczynek, aby zwiększyć swoją wydajność.

Poczuj wdzięczność

Skupianie się na co dzień na tym, co idzie nie tak, negatywne nastawienie i narzekanie mają zły wpływ na jakość pracy, relacje z innymi ludźmi, kreatywność i zdrowie psychiczne. Ważnym krokiem jest więc praktykowanie wdzięczności. Oczywiście nie ma pracy idealnej. Pomyśl jednak, za co ją lubisz, za co odczuwasz wdzięczność – może być to Twoje wynagrodzenie czy dobre relacje ze współpracownikami. Doceniaj także swoje sukcesy, nawet te najmniejsze. Nie przejmuj się zaś tym, na co nie masz wpływu. Pamiętaj, że praktykowanie wdzięczności wpłynie na poprawę Twojego samopoczucia oraz wzrost zadowolenia z życia zawodowego.

Chcesz pozbyć się stresu? Poznaj też inne techniki relaksacyjne.