Każdy z nas chce, aby jego zęby były zdrowe i piękne. Niestety często pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej borykamy się z problemem przebarwień. Jego główne przyczyny obejmują palenie papierosów, a także niektóre produkty spożywcze takie jak kawa, herbata, ale też owoce jagodowe, czerwone wino, słodycze czy curry. Powodem zmian w kolorze zębów mogą być też choroby, między innymi niedoczynność i nadczynność tarczycy.

Czym jest nakładkowe wybielanie zębów?

Coraz więcej osób decyduje się na podniesienie walorów estetycznych swojego uśmiechu poprzez zabiegi wybielania dostępne w licznych gabinetach stomatologicznych. Pośród stosowanych tu technik na uwagę zasługuje metoda nakładkowa. Swoim pacjentom oferuje ją między innymi NZOZ STOMATOLOGIA-PROTETYKA z Jastrzębia-Zdroju. Proces wybielania przebiega w dwóch etapach. Pierwszy ma miejsce w gabinecie dentystycznym, gdzie stomatolog wykonuje odlew naszych łuków zębowych. To posłużą jako podstawa do stworzenia indywidualnie dopasowanych nakładek. Te natomiast nakładamy samodzielnie w domu. Zgodnie z zaleceniami lekarza powinniśmy na ich wewnętrzną stronę aplikować specjalny żel i nosić przez dwa do czterech tygodni, na cztery lub osiem godzin bądź też całą noc.

Ta forma przywracania zębom ich śnieżnobiałego koloru wymaga od nas wiele motywacji. Musimy bowiem przestrzegać instrukcji stomatologa i pamiętać noszeniu nakładek wybielających przez określony czas. Ponadto ze względu na niskie stężenie substancji wybielających procedura może zająć więcej czasu niż w przypadku innych metod. Jeśli jednak postąpimy zgodnie z zaleceniami, możemy wybielić nasze zęby nawet o sześć odcieni. Należy jednak być również świadomym możliwych skutków ubocznych. Zdarzają się rzadko, ale obejmować mogą nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno. Pomocne będzie zatem stosowanie pasty dla zębów wrażliwych.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

Nakładkowe wybielanie zębów zaliczane jest do najbezpieczniejszych stosowanych w tym celu metod. W związku z tym istnieje niewiele okoliczności, w których nie może ono zostać zastosowane. Będą to: ubytki oraz próchnica, ciąża i okres karmienia piersią, a także nałogowe palenie papierosów. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli stomatolog podczas wizyty wykryje problemy, które nie pozwalają na wybielanie, najpierw przeprowadzane jest stosowne leczenie – kanałowe czy też uzupełnianie ubytków. Gdy zęby są zdrowe, można bez trudu rozpocząć wybielanie nakładkowe. Zaleca się też przed wykonaniem odlewu łuków zębowych usunąć w gabinecie dentystycznym kamień nazębny. Wpłynie to korzystnie na równomierność procesu wybielania.

Istotny wskazaniem zarówno podczas wybielania nakładkowego, jak i przez dwa tygodnie po zdjęciu nakładek jest stosowanie tak zwanej białej diety. W jej ramach unikać należy soków owocowych, kawy i herbaty, czerwonego wina, a także potraw i produktów zawierających barwiące składniki, między innymi buraki, jagody czy wiśnie.