Wiosna to czas odnowy, w którym wszystko budzi się do życia. Jest to też idealny moment, aby bardziej zadbać o swoją skórę. Okres zimowy z pewnością nie wpłynął bowiem pozytywnie na jej kondycję. Skóra po zimie potrzebuje przede wszystkim regeneracji i nawilżenia. Na szczęście możesz pomóc przywrócić jej blask i zdrowy wygląd. Jak powinna wyglądać wiosenna pielęgnacja skóry i co zmienić w swojej diecie, by mieć piękną cerę? Tego dowiesz się z artykułu.

Regeneracja skóry po zimie – dlaczego jest taka ważna?

Zimą nasza skóra jest zazwyczaj w nieco gorszej kondycji. Przyczyną są niekorzystne warunki atmosferyczne na zewnątrz, a więc wiatr, mróz, śnieg, deszcz, brak słońca, a także ciepłe i suche powietrze w mieszkaniach. Nie sprzyjają jej też grube ubrania, mniej aktywności na świeżym powietrzu, a także dieta uboga w owoce i warzywa, czy zbyt mała ilość wypijanej wody. Nie zapominajmy, że negatywny wpływ mają też błędy w pielęgnacji twarzy, które wiele z nas notorycznie popełnia. Wskutek tego wszystkiego skóra po zimie jest przesuszona, zmęczona, poszarzała, a jej bariera ochronna jest osłabiona. Aby przywrócić jej zdrowy i świeży wygląd oraz przygotować na nadejście wiosny, trzeba prawidłowo o nią zadbać.

Wiosenna pielęgnacja, czyli jak zadbać o skórę krok po kroku

Skóra po zimie potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, wygładzenia i odżywienia. Jak ją zregenerować, jakie zabiegi wykonać oraz po które kosmetyki sięgnąć? Oto skuteczny plan pielęgnacji skóry:

Krok 1. Oczyszczanie i złuszczanie skóry

Oczyszczanie skóry jest ważne oczywiście o każdej porze roku. Jest to podstawowy krok pielęgnacyjny, który ma największy wpływ na kondycję i wygląd skóry. Codziennie rano i wieczorem należy więc oczyszczać skórę twarzy z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, makijażu czy pozostałości po kosmetykach. Oczyszczanie nie powinno być jednak zbyt gwałtowne i agresywne, tylko łagodne. Pomogą w tym delikatne i naturalne kosmetyki. Warto pamiętać, że wieczorem należy stosować oczyszczanie dwuetapowe. Najpierw wykonujemy demakijaż za pomocą płynu micelarnego, mleczka lub olejku myjącego, a następnie myjemy twarz delikatnym żelem i wodą, aby usunąć resztki makijażu i kosmetyków.

Następnie, po oczyszczeniu można przejść do złuszczania, które jest kluczowym zabiegiem regeneracyjnym. Skóra potrzebuje regularnego złuszczania, a po zimie jest ono obowiązkowe. Najłatwiejszym sposobem na złuszczenie naskórka jest peeling, który oczyści zatkane pory, usunie martwy naskórek, wygładzi skórę i wyrówna jej koloryt. Do twarzy najlepiej sprawdzi się delikatny peeling enzymatyczny lub peeling kwasowy, a do ciała peeling gruboziarnisty z drobinkami cukru, soli bądź zmielonych pestek owoców oraz z naturalnymi olejami.

Krok 2. Regeneracja skóry

Po oczyszczeniu i złuszczeniu skóry trzeba przywrócić jej równowagę PH, stosując tonik, hydrolat roślinny lub esencję. Następnie można przejść do kolejnego kroku, jakim jest dotlenienie i regeneracja skóry. Pomóc tutaj mogą maseczki do twarzy, które najlepiej dobierać w zależności od potrzeb skóry. Maseczki potrafią łagodzić niedoskonałości, dostarczać cennych witamin, odbudowywać naturalną barierę ochronną, koić, łagodzić podrażnienia i odświeżać. Na pewno warto wybierać te, które są na bazie naturalnych składników roślinnych. W ich składzie warto też szukać kwasu hialuronowego, aloesu, witaminy C i E, mocznika, alantoiny i panthenolu. Świetnie sprawdzają się maseczki algowe i maseczki w płachcie. Warto stosować je systematycznie, ok. 1-2 razy w tygodniu.  

Krok 3. Odżywienie i nawilżenie skóry

Skóra po zimie potrzebuje maksymalnego nawilżenia i odżywienia. Należy dostarczyć jej cennych witamin, antyoksydantów i minerałów. Aby odżywić i rozświetlić skórę twarzy warto stosować codziennie witaminę C w postaci serum. Witamina C ma bowiem działanie rozjaśniające i rozświetlające oraz odżywia skórę, dodaje jej blasku i promiennego wyglądu.

Po serum nakładamy krem intensywnie nawilżający z naturalnym składem. Warto zawsze wybierać produkty kosmetyczne na bazie olejów i ekstraktów roślinnych, które zawierają substancje łagodzące, czyli np. wspomniany już aloes, kwas hialuronowy, mocznik czy panthenol. Krem najlepiej, by miał też nieco lżejszą formułę, gdyż ciężkie i tłuste kosmetyki stosowaliśmy całą zimę. Wiosną nie możemy zapomnieć także o kremie z filtrem, który zapewni ochronę przed promieniowaniem UV.

Nawilżenia i odżywienia potrzebuje nie tylko skóra twarzy, ale tak naprawdę całe ciało, które zimą było narażone na wysuszenie i podrażnienia mechaniczne spowodowane grubymi i często szorstkimi tkaninami. Do pielęgnacji ciała warto stosować więc nawilżające balsamy, olejki i masła, które zregenerują skórę i dodadzą jej miękkości i blasku.

Krok 4. Zdrowa dieta

Pamiętajmy, że na wygląd i stan naszej skóry ma także wpływ to, co jemy. Wiosna to idealny moment, aby nieco zmienić swój jadłospis i zwracać większą uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu. Codzienne posiłki mają być bogate w witaminy i składniki odżywcze. Dieta na piękną cerę powinna więc zawierać przede wszystkim owoce, warzywa, ale też ryby i chude mięso, nabiał, orzechy, pestki dyni i słonecznika, siemię lniane, oleje roślinne np. olej lniany i wyłącznie pieczywo pełnoziarniste. Posiłki najlepiej jest spożywać regularnie i w mniejszych porcjach (5 posiłków dziennie). Należy też pamiętać o piciu dużej ilości wody mineralnej – ok. 2 litry dziennie. Unikać trzeba zaś produktów przetworzonych, soli i cukru, tłustych mięs, produktów z mąki pszennej oraz oczywiście używek, takich jak alkohol czy papierosy.