Nerwica serca to przypadłość, której przyczyna ma podłoże psychiczne. Zaburzenia pracy serca wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości np. duszności. Co ciekawe, zwykle występuje u osób młodych. Chociaż nie powoduje zmian w budowie serca, schorzenie to wymaga odpowiedniego leczenia. Dlatego też warto poznać symptomy oraz sposoby walki z tą chorobą.

Jakie są objawy nerwicy serca?

U osób, u których podejrzewa się nerwicę serca, często charakterystyczne są takie objawy jak:

  • Bóle. W klatce piersiowej lub piersi, wywołane zwykle stresującą sytuacją.
  • Wzmożone bicie serca. Najczęściej występuje przy wydarzeniach wywołujących przerażenie i niepokój o zdrowie lub życie.
  • Kołatanie serca. Towarzyszy mu z reguły wzmożone zdenerwowanie oraz silne podekscytowanie, do których dochodzą trudności ze złapaniem oddechu.
  • Zaburzenia żołądkowe. Biegunki, zgaga, niestrawność oraz inne problemy z brzuchem np. burczenie lub wrażenie „przelewania się”.

Do pozostałych objawów schorzenia należy nasilony strach przed śmiercią oraz stale towarzyszący nieirracjonalny lęk. U chorych dodatkowo zauważa się nadmierną potliwość, skłonność do drżenia oraz przemęczania się. Z reguły symptomy te zachodzą jednocześnie.

Jak walczyć z nerwicą?

W celu diagnozy objawów nerwicy serca przeprowadza się test. Wykonuje się w związku z tym potrzebne badania laboratoryjne i EKG. W przypadku, jeśli badania przeprowadzone przez lekarza niczego nie wykażą, wskazana jest wizyta u psychiatry. Wówczas możliwe będzie ustalenie przyczyny dolegliwości o podłożu psychosomatycznym i rozpoczęcie psychoterapii. 

Polega ona m.in. na ćwiczeniach relaksacyjnych i konwersacjach ze specjalistą. Leczenie powinno być połączone z odpowiednim trybem życia. Dlatego też w miarę możliwości należy unikać stresu. Wskazana jest regularna aktywność fizyczna, właściwa dieta i rekreacja. Jeśli to możliwe, dobrze jest na pewien czas zmienić otoczenie i wyjechać np. do sanatorium.

Jak leczyć nerwicę serca?

Nerwicę serca należy leczyć poprzez psychoterapię poznawczo-behawioralną. Ma ona na celu ustalenie czynników nasilających objawy oraz przywrócenie emocjonalnej harmonii. Podczas terapii pacjent stopniowo uczy się, jak radzić sobie ze stresem oraz lękiem. 

Leczenie obejmuje także środki farmakologiczne. Zaliczają się do nich leki na nerwicę serca, które mają właściwości uspokajające, odprężające i obniżające stany lękowe. Do zalecanych substancji należą: fenobarbital, hydroksyzyna oraz odmiany benzodiazepiny. W przypadku złego samopoczucia terapia uwzględnia stosowanie antydepresantów np. fluoksetyny czy setraliny. 

Możliwe jest także stosowanie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem środków dostępnych bez recepty w formie kapsułek, tabletek czy doustnych kropli. Wskazane są również zioła na nerwicę. Zaleca się zioła o właściwościach uspokajających, takie jak: lawenda, lipa, mięta, dziurawiec czy korzenie różeńca, arcydzięgla, kozłka czy żeń-szenia. 

Liście melisy należy np. spożywać w formie naparu. Przygotowanie: do 100 ml wrzącej wody dodać liście melisy (1,5-4,5 g). Pić 1-3 razy dziennie. Ziołowa herbata może być stosowana również przy schorzeniach układu pokarmowego. Nerwica serca to poważna choroba, którą należy leczyć. Zlekceważenie jej objawów może skutkować depresją i myślami samobójczymi.