Domy opieki nadal często kojarzą się z pozbyciem się odpowiedzialności za rodziców czy dziadków. Tymczasem jeśli przyjrzeć się ofercie takich ośrodków i opiniom ich mieszkańców odkryjemy, że seniorzy są tam szczęśliwi – mają zapewnioną kompleksową opiekę, miłe towarzystwo oraz liczne rozrywki. W artykule przybliżamy zalety tego rozwiązania i radzimy, jak rozmawiać na ten temat z dziadkami czy rodzicami.

Dla kogo dom opieki?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: dla każdego seniora. Ważne jest tu jednak, aby wybrać dom spokojnej starości, który może naszym bliskim zapewnić opiekę odpowiednią dla ich stanu zdrowia. Najlepszy będzie prywatny dom opieki taki jak Dom Troskliwej Opieki Santorius, w którym mamy gwarancję, że personel zadba o wszystkie potrzeby naszych dziadków czy rodziców. Opieka nad osobami niepełnosprawnymi czy przewlekle chorymi to trudne zadanie również wówczas, gdy dotyczy ukochanego członka rodziny. Niestety miłość nie wystarczy, by pogodzić obowiązki zawodowe, domowe oraz wobec potrzebującego pomocy seniora. Często też brakuje nam wiedzy oraz możliwości, by zapewnić mu należyte warunki. Dlatego w wielu przypadkach najlepszym sposobem, by okazać naszą troskę, jest zwrócenie się do domu seniora.

Nie każda osoba starsza ma jednak rodzinę, która może o nią zadbać. Brak żyjących krewnych, wyjazd dzieci i wnuków za granicę – to najczęstsze przyczyny ich samotności. Zaawansowany wiek i związane z nim rozmaite schorzenia czy dysfunkcje ruchowe sprawiają, że samodzielne mieszkanie staje się dla seniora niebezpieczne. Profesjonalna opieka nad osobami starszymi pozwala wyeliminować związane z tym ryzyko – senior nie musi samodzielnie robić zakupów, sprzątać mieszkania, nie jest narażony na ataki włamywaczy i oszustów. Ponadto w domu spokojnej starości ma towarzystwo osób w podobnym wieku oraz rozmaite rozrywki, dzięki którym jesień życia mija mu w spokoju i radości.

Jak rozmawiać o domu opieki?

Decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości nie jest łatwa zarówno dla samego seniora, jak i rodziny niezależnie od tego, kto wyszedł z tą inicjatywą. Rozmowa na ten temat to proces złożony i wymaga od najbliższych osoby starszej wiele taktu i właściwego podejścia. Pamiętać należy o kilku ważnych kwestiach, w tym o tym, aby:

  • włączyć seniora w podejmowanie decyzji;
  • zapewnić o częstych odwiedzinach;
  • przypomnieć sytuacje, które wynikały z braku należytej opieki;
  • przed podjęciem decyzji odwiedzić z seniorem wybrany dom opieki.

Pomocna może być tu również konsultacja z psychologiem, który doradzi nam najlepszy sposób działania. Istotne jest przełamanie stereotypów i rozwianie obaw, z jakimi rodzic, dziadek czy pozostali członkowie rodziny mogą wiązać dom spokojnej starości. W ten sposób my sami unikniemy wyrzutów sumienia, a senior nie będzie miał wątpliwości, że kierujemy się jego dobrem. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie pobytu w domu spokojnej starości od okresu próbnego, który pozwoli seniorowi ocenić, czy dobrze się w nim czuje. Nie wolno nam jednak zmuszać osoby starszej do przeniesienia się do domu opieki.