Depresja dotyka osób w każdym wieku, bez względu na płeć i status społeczny. Nie tylko dorosłych, ale również młodzież, a nawet dzieci. Wbrew powszechnej opinii, jej przyczyną nie musi być nagłe, traumatyczne przeczycie! W jaki sposób rozpoznać u siebie pierwszej objawy depresji i co zrobić, aby nie dopuścić do jej dalszego rozwoju? Czy leczenie farmakologiczne to jedyne rozwiązanie?

Czym objawia się depresja?

Objawy depresji to dość złożony temat, gdyż u każdego mogą one prezentować się nieco inaczej. U jednych będzie to długotrwałe obniżenie nastroju, u innych pojawią się objawy somatyczne np. zmniejszony apetyt, bóle głowy oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Wśród częstych objawów depresji można wymienić spadek energii, utratę zainteresowań oraz bezsenność lub nadmierną senność. Jeśli dostrzegasz jakiekolwiek niepokojące objawy, najlepiej od razu skontaktować się ze specjalistą (np. psychiatrą Andrzejem Wilkiem). Pod żadnym pozorem nie bagatelizuj objawów! Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze efekty ono przyniesie. Ignorowanie pierwszych objawów depresji może prowadzić do autoagresji, a nawet samobójstwa!

Jak leczy się depresję?

Wiele osób myśli, że leczenie depresji polega na przyjmowaniu leków, które mają „magiczne” właściwości i szybko pomogą uporać się z problemem. Leczenie farmakologiczne to tylko wierzchołek góry lodowej i nie wystarczy. Leki pomagają zmniejszyć objawy depresji, aby choremu było łatwiej funkcjonować, lecz nie eliminują przyczyny. Dlatego też leczenie depresji powinno obejmować nie tylko regularne wizyty u psychiatry i leczenie farmakologiczne, ale również psychoterapię. Dobrze dobrane leki i systematyczna terapia pod okiem doświadczonego psychoterapeuty go skuteczne leczenie. Jak szybko spodziewać się efektów? Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest rozwój depresji i jakie są jej przyczyny. U niektórych już po kilku tygodniach widać zaskakujące efekty, inni potrzebują miesięcy, aby je odczuć.

Nie wstydź się problemu!

Niektórzy pacjenci pojawiają się w gabinetach psychiatrycznych po wielu latach od wystąpienia objawów depresji, choć już wcześniej byli świadomi swojego problemu. Co jest przyczyną? Niestety, wiele osób boi się być ocenionym przez społeczeństwo. I choć świadomość rośnie, nadal obawy te hamują chorych przed wybraniem się do specjalisty. Pamiętaj, że depresja to zwykła choroba, która nieleczona może nieść za sobą tragiczne skutki. Nie wstydź się swojego problemu – sięgnij po pomoc jak najszybciej i pozbądź się go na zawsze!