Samodiagnoza w przypadku zaburzeń psychicznych jest bardzo trudna, wręcz rzadko następuje. Dlatego kluczowe jest w przypadku takich dolegliwości obecność bliskich i ich reakcja na czas. Leczenie trwa zależnie od indywidualnego stanu pacjenta, niemniej jednak są to choroby w pełni uleczalne. Specjalistyczną pomoc można uzyskać w Gabinecie Psychiatrii Anety Gielnik-Piotrowskiej w Poznaniu.

Z jakimi zaburzeniami psychicznymi borykają się ludzie w dzisiejszych czasach?

To jakie dolegliwości na tle psychicznym doskwierają ludziom, nie jest zależne ani od wieku ani od płci. Coraz częściej u młodych ludzi diagnozuje się zaburzenia odżywiania, lęki, ataki paniki oraz depresję. Z tymi wszystkimi chorobami można sobie poradzić, udając się do specjalisty po pomoc. Leczenie najczęściej obejmuje terapię psychologiczną oraz farmakologię, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Wbrew pozorom depresja nie musi oznaczać głębokiego smutku i zamykania się w pokoju osoby chorej. Ludzie, którzy borykają się z nią, najczęściej prowadzą normalny tryb życia, chodzą do pracy, uczą się, zajmują się rodziną. Niemniej jednak w głowie mają natłok negatywnych myśli, z którymi nie potrafią sobie poradzić i zazwyczaj dopadają ich lęki oraz ataki paniki.

Jak wygląda diagnoza i leczenie zaburzeń psychicznych i uzależnień?

Doprowadzenie do pełnego zdrowia każdego pacjenta rozpoczyna się od diagnozy postawionej na przykład w Gabinecie Psychiatrii Anety Gielnik-Piotrowskiej. Lekarz wysłucha objawów i oczekiwań każdego, kto ma problemy w obrębie psychiki. Jeśli zaburzenie nie jest bardzo poważne i jest się je w stanie wyleczyć jedynie terapią u psychologa, zazwyczaj na tym etapie można się pozbyć różnego rodzaju traum, lęków i ataków paniki.

Jeśli to nie wystarcza, dochodzi do włączenia farmakoterapii, które będzie wspomagać psychoterapię. Najważniejsze jest, aby trafić na lekarza i terapeutę, który ma empatyczny stosunek do swoich pacjentów, potrafi wysłuchać i postawić prawidłową diagnozę na czas.