W naszym kraju osoby, które ubiegają się o pozwolenie na posiadanie broni, muszą początkowo wziąć udział w specjalistycznych badaniach psychologicznych. Orzeczenie następnie zostaje przekazane komendantowi wojewódzkiemu Policji. Co więcej, testy należy przeprowadzać regularnie co 5 lat. Jednak jak przebiegają takie badania i jakich zawodów dotyczą? O tym w artykule. 

Kto może ubiegać się o pozwolenie na broń?

Wszelkie kwestie związane z uprawnieniami do posiadania broni reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób występujących o wydanie pozwolenia na broń lub zgłaszających do rejestru broń pneumatyczną oraz posiadających pozwolenie na broń lub zarejestrowaną broń pneumatyczną. Zgodnie z przepisami, do potencjalnych celów pozwolenia na posiadanie broni należą m.in. ochrona osobista, łowiectwo, kolekcjonerstwo czy sport. Z takich badań korzystają zatem przykładowo osoby, które są zatrudnione w firmach wytwarzających broń, detektywi, strażnicy miejscy i gminni, ochroniarze, komornicy i prokuratorzy. 

Na czym polegają badania psychologiczne na broń?

Testy psychologiczne są w tym przypadku niezbędne – dzięki nim możliwe jest zweryfikowanie, czy niebezpieczny przedmiot nie trafi w ręce osoby z zaburzeniami natury psychicznej. Początkowo sprawdza się dowód tożsamości badanego. Jak informują specjaliści z pracowni psychologicznej Psychotest, w trakcie badań ocenia się poziom umysłowy kandydata, jego osobowość, działanie w trudnych sytuacjach oraz dojrzałość społeczną i emocjonalną. Badany rozwiązuje test złożony z pytań zamkniętych, bierze także udział w wywiadzie ze specjalistą, który podczas tych czynności dokonuje obserwacji. Cały proces kończy się wydaniem wspomnianego już orzeczenia przeznaczonego dla policji. Odnawianie testów nie jest konieczne tylko w przypadku broni myśliwskiej. 

Kiedy nie otrzymamy pozwolenia na broń?

Pozytywny rezultat badań psychologicznych nie jest jednak jedynym warunkiem do otrzymania opisywanych uprawnień. Należy spełnić także kilka innych istotnych wymagań. Pozwolenia na posiadanie broni nie uzyskają osoby, które: 

  • Nie mają skończonych 21 lat (wyjątek stanowi broń do celów sportowych lub łowieckich, jeśli zostanie złożony wniosek przez konkretną placówkę – dotyczy to osób mających ukończone 18 lat);
  • Są uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych; 
  • Nie posiadają miejsca zamieszkania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej; 
  • Zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo;
  • Zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za nieumyślne przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu bądź bezpieczeństwu w komunikacji, będąc pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, lub gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. 

Jeśli zdecydujemy się wziąć udział w badaniach, możemy wybrać spośród placówek, które zajmują się przeprowadzaniem tego typu testów. Powinniśmy udać się tam wypoczęci i zdrowi, gdyż wówczas wyniki będą najbardziej wiarygodne.