Koronawirus zwany wirusem z Wuhan czy SARS-CoV-2 to choroba z grupy SARS i MERS, która skutkuje zapaleniem płuc. Odnotowano już ponad 80 tysięcy przypadków zakażenia potwierdzonych testami laboratoryjnymi. Choroba wciąż się rozprzestrzenia i dotarła już do Polski, gdzie liczba zarażonych przekroczyła 100 osób. Jak wobec tego postępować? Zamiast panikować, warto poznać środki ostrożności zapobiegające zakażeniu wirusem i zacząć je stosować.

Wszystko o koronawirusie. Czym jest i jakie są jego objawy?

Koronawirus zalicza się do grupy wirusów, który pierwotnie występował u ssaków oraz ptaków. Pierwszy raz o infekcji usłyszano w latach 60. XX wieku. Obecnie występuje w nowej postaci zwanej SARS-Cov 2 (Covid-19). Choroba przenosi się drogą kropelkową (przez na przykład ślinę, wydzielinę, śluz). Dotąd nie wynaleziono na nią szczepionki. Mapa koronawirusa obejmuje Chiny i prowincję Hubei. Azję, Oceanię, Amerykę Północną i Europę (Niemcy, Francja, Wielka Brytania). Do głównych objawów koronawirusa należą:

  • Wysoka temperatura,
  • Kaszel,
  • Duszności – powodujące problemy z oddychaniem
  • Dodatkowe oznaki – bóle mięśni

Ostatnim etapem wirusa jest zakażenie dolnych dróg oddechowych znane jako zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, a także tak zwana posocznica i wstrząs septyczny. W przypadku podejrzenia choroby najlepiej zgłosić się telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub szpitala zakaźnego. Co ciekawe, choroba może występować u zwierząt. Koronawirus u kota może się jednak objawiać jako FIP. Co to za choroba? To zakaźne zapalenie otrzewnej. Chociaż nie można się chorobą zarazić od zwierząt, należy jednak pamiętać o dokładnym myciu rąk po kontakcie

Zalecenia postępowania w przypadku koronawirusa w Polsce

Aby uniknąć zarażenia chorobą koronawirusową Covid-19 należy zrezygnować z kontaktu z osobami chorymi. Ponieważ schorzenie przenosi się drogą kropelkową, należy wprowadzić odpowiednie środki zapobiegawcze. Informacje na temat postępowania udostępnił na swojej stronie www Główny Inspektorat Sanitarny. Zaliczają się do nich:

  • Ograniczenie kontaktu –  zachowanie odległości co najmniej 1 metra. Unikaj dużych skupisk ludzkich i zostań w domu – wychodź jedynie wtedy, kiedy musisz
  • Unikanie dotykania – oczu, nosa i ust, przez co choroba może się przenieść do organizmu
  • Regularne czyszczenie i dezynfekcja – nie tylko rąk, ale dotykanych przedmiotów czy powierzchni (z użyciem ściereczek czy sprayów)
  • Częste mycie – ręce myj za pomocą wody i mydła lub żelów z dodatkiem alkoholu: przed jedzeniem, po wyjściu z łazienki czy kaszlu, kichaniu lub wydmuchaniu nosa
  • Maski lub półmaski – w sklepach z artykułami i sprzętem BHP znajdziesz maski i półmaski (higieniczne, jednorazowe, z zaworkiem). Ważne: Jak informują specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie poleca się zakładania ich przez osoby niezarażone, ponieważ nie zapewniają 100% ochrony. Rekomendowane jest zakładanie ich przez osoby z podejrzeniem infekcji, łagodnymi objawami bądź opiekujące się osobami, u których podejrzewa się chorobę.

Jeśli istnieje taka możliwość zachowaj ostrożność w miejscach publicznych lub ośrodkach komunikacji. Nie dotykaj niczego lub dokładnie czyść ręce po kontakcie z przedmiotami. Nie dziel się z nikim jedzeniem i zrezygnuj ze spożywania surowego bądź niedogotowanego mięsa albo mleka. W przypadku kasłania lub kichania pamiętaj, aby zakryć się chusteczką, a potem wyrzucić ją do śmieci. Często wietrz pomieszczenia w mieszkaniu lub domu. Eksperci zalecają także zaszczepienie się przeciw grypie. Pamiętaj: zostań w domu, weź urlop lub pracuj zdalnie. Unikaj zatłoczonych miejsc!

Jak wygląda leczenie? Testy i kwarantanna

Zakażenie chorobą SARS-CoV-2 z Chin potwierdzają testy laboratoryjne. Pobiera się w tym celu wymaz z nosa i gardła, a na rezultaty czeka się około 24 godzin. Kwarantanna trwa natomiast 2 tygodnie.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, istnieją 2 ścieżki postępowania w przypadku występowania objawów koronawirusa:

  1. Dla turystów – osoby, które przebywały w Chinach i zdiagnozowały u siebie objawy schorzenia, powinny skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub udać się do szpitala zakaźnego
  2. Dla osób z objawami choroby – nieprzebywający w Chinach, ale na przykład przebywający w kontakcie z zarażonymi powinni postępować jak w punkcie 1.

Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby starsze o obniżonej odporności i ze współtowarzyszącymi objawami. Jednak koronawirus występuje we wszystkich grupach wiekowych.

Źródła: PAP, GIS