Miażdżyca i inne choroby układu krążenia od lat należą do najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Przedwcześnie skracają życie i bezlitośnie zabierają czas, który można by było spędzić z bliskimi. Tymczasem jest to grupa chorób, którym w dużym stopniu można zapobiegać lub opóźnić ich pojawienie się dzięki odpowiedniemu stylowi życia i regularnym badaniom.

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca (arterioskleroza) to choroba tętnic, której charakterystyczną cechą jest zwężenie światła naczyń krwionośnych, czyli przestrzeni wewnątrz tętnicy. Jest to spowodowane tworzeniem się tzw. blaszek miażdżycowych, czyli złogów lipidów (głównie cholesterolu), włókien kolagenowych i tkanki łącznej. Złogi te z czasem ulegają zwapnieniu (tzw. stwardnienie tętnic), co zmniejsza elastyczność tętnic, zwęża ich światło i utrudnia przepływ krwi. Na dalszym etapie choroby ograniczony przepływ krwi powoduje niedokrwienie narządów wewnętrznych, czy też zawał serca.

Objawy miażdżycy

Niestety miażdżyca jest chorobą, która rozwija się powoli, przez lata i w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. I tak na przykład przy zwężeniu światła naczynia do 50%, pacjent zwykle nie odczuwa żadnych objawów. Pierwsze objawy zaczynają się wtedy, gdy światło naczynia jest zwężone o ponad 50% i zalicza się do nich m.in.:

  • zmęczenie,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • bóle nóg,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • przemijające zaburzenia widzenia i mowy.

W pewnym stopniu można złagodzić objawy miażdżycy lub opóźnić ich pojawienie się, a kluczem do tego jest profilaktyka miażdżycy.

Przyczyny miażdżycy

Do rozwoju miażdżycy przyczyniają się zarówno czynniki, na które nie mamy wpływu, np. geny, wiek (od 45 roku życia u mężczyzn i od 55 roku życia u kobiet jest większe ryzyko choroby), ale również takie, na które mamy wpływ. Do tej drugiej grupy należą nieprawidłowa dieta, mała, aktywność fizyczna, nadwaga lub otyłość, palenie papierosów (w tym papierosów elektronicznych), podwyższone ciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol i trójglicerydy we krwi.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Profilaktyka miażdżycy to także profilaktyka innych chorób układu krążenia. Zalicza się do niej kilka głównych rzeczy, m.in.: prawidłowa dieta (bogata w warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste), umiarkowana aktywność fizyczna, rzucenie palenia, dbanie o prawidłową wagę i ciśnienie krwi, a także regularne badania profilaktyczne. Osoby, które są w grupie ryzyka lub mają pierwsze objawy miażdżycy czy też innych chorób układu krążenia, powinny regularnie odwiedzać lekarza, np. Prof.dr hab.med. Krzysztof Błaszyk Specjalistyczny Gabinet Kardiolog Internista. Lekarz kardiolog zaleci profilaktykę lub leczenie dobrane do indywidualnej sytuacji i z jego pomocą będzie można powstrzymać rozwój choroby.