Pierwsza wizyta u dietetyka będzie tą najważniejszą, bowiem to ona dostarczy mu niezbędnej wyjściowej wiedzy umożliwiającej ułożenie diety dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb. Warto więc dowiedzieć się, jak się przygotować do takiej wizyty oraz jaki jest jej przebieg. Zapraszamy do lektury.

Przebieg pierwszej wizyty u dietetyka

Po pierwsze, na wstępnej wizycie dietetyk musi zrobić rozeznanie, czyli wywiad zdrowotny oraz żywieniowy. Oznacza to, że omówi on z tobą dotychczasowy sposób odżywiania się, wykaże błędy żywieniowe oraz powie Ci, jak je skorygować. Po drugie dokona on analizy twojego stanu zdrowia, sprawdzi wyniki dotychczasowych badań pod kątem przebytych chorób bądź dolegliwości, które mogły mieć wpływ na proces odchudzania i ewentualne niepowodzenia w tej kwestii. Po trzecie dokona on niezbędnych pomiarów obwodów oraz analizy składu ciała. Kolejnym krokiem będzie rozmowa na temat twojej aktywności fizycznej i upodobań kulinarnych. Dietetyk nakreśli tobie najważniejsze wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania. Następnie przeanalizuje wraz z tobą wyniki i ustali dla ciebie indywidualny plan żywieniowy wraz z jadłospisem na tydzień oraz listą zakupów, a także ustali z tobą harmonogram kolejnych spotkań kontrolnych oraz cele żywieniowe. Pamiętaj, że takie spotkanie jest objęte tajemnicą zawodową, więc możesz być spokojna, że zostanie zachowana pełna dyskrecja. Wizyty mogą odbywać się również w formie on-line.

Przygotowania do pierwszej wizyty u dietetyka

Jeśli chodzi o przygotowania do takiej wizyty, to musisz zadbać o następujące kwestie:

  • W dniu wizyty zaniechaj intensywnego wysiłku fizycznego
  • Zrezygnuj ze spożywania obfitego posiłku na 1-2 godziny przed wizytą
  • Załóż w miarę luźne ubranie, z którego zdjęciem nie będziesz miała większego problemu – to ważne dla zrobienia pomiarów
  • Załóż skarpety i buty, które umożliwią Ci bezproblemowe odsłonięcie bosych stóp
  • Zrób i weź ze sobą aktualne (czyli z ostatniego roku) wyniki morfologii krwi, profilu lipidowego, poziomu TSH oraz glikemii wraz z wykazem ewentualnego dawkowania leków oraz suplementów diety
  • Zapoznaj się z listą przeciwwskazań do wykonania analizy składu ciała, bowiem musisz o nich poinformować dietetyka, a są to: ciąża, wszczepiony implant medyczny lub rozrusznik serca.
  • Jeśli to możliwe zabierz ze sobą dzienniczek dotychczasowego żywienia
  • Pomyśl nad celem  żywieniowym oraz efektem, jaki chcesz osiągnąć wspólnie z dietetykiem.

Gdzie znaleźć dobrego dietetyka?

W tym celu polecamy zapoznać się z ofertą sprawdzonego dietetyka klinicznego Kamili Zabłockiej, przyjmującej w Opolu.