Produkcja własnych kosmetyków ze względu na popularność branży beauty jest doskonałym i bardzo opłacalnym pomysłem na biznes. Jednak nie wystarczy znać się na kosmetykach oraz ich własnoręcznym wytwarzaniu. Droga do masowej produkcji, a później wprowadzenia kosmetyków na rynek jest bardzo długa i zawiła. Na szczęście proces ten mogą znacznie ułatwić firmy produkujące kosmetyki. Co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz tworzenie kosmetyków?

Oryginalny pomysł

Chcąc wykonywać własne kosmetyki, najważniejszą kwestią jest oryginalny pomysł oraz receptura, które będą wyróżniać nasz produkt na tle innych. W pierwszej kolejności należy określić, jaki rodzaj kosmetyków chcemy produkować – czy będą to kremy, balsamy, szampony, a może peelingi? Najdłuższym i najbardziej wymagającym etapem jest stworzenie unikatowej receptury. Znalezienie składników naturalnych o wysokiej jakości i ich odpowiednie dopasowanie może wymagać wielu nieudanych prób, zanim uzyskamy satysfakcjonującą nas kompozycję. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w produkcji kosmetyków, warto skorzystać z usług doświadczonych profesjonalistów, którzy pomogą nam stworzyć recepturę spełniającą wszelkie wymogi.

Zaplecze sprzętowe i badania 

O ile w kwestii spełnienia wymogów prawnych oraz stworzenia oryginalnej receptury jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, o tyle zapewnienie odpowiedniego sprzętu i miejsca pracy może stanowić wyzwanie. Właśnie w takiej sytuacji nieocenione okażą się firmy, które dysponują własną linią produkcyjną, a także laboratorium. Wybierając usługi łódzkiego Oilmedica, zyskujemy wygodę produkcji naszych kosmetyków od początku do końca w jednym miejscu. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas, jak i wyeliminuje dodatkowe koszty związane z koniecznością przesyłania próbek w celu wykonania badań na bezpieczeństwo kosmetyku. Co więcej, nie musimy przejmować się samodzielnym dbaniem o spełnienie wymogów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w miejscu produkcji, gdyż leży to po stronie firmy. 

Rejestracja produktu i sprzedaż

Gdy nasze kosmetyki przejdą wszelkie badania i uzyskają wymagane certyfikaty, jak również spełnią wymogi odnośnie etykiet (muszą znaleźć się tam: dane i adres producenta, ilość produktu, data przydatności do użytku oraz numer partii) oraz opakowań można przystąpić do następnego etapu. Jeszcze zanim produkty trafią do obiegu, należy je obowiązkowo zarejestrować w Portalu Zgłaszania Produktów Kosmetycznych, czyli CPNP (Cosmetic Products Notification Portal), gdzie szczegółowo dokumentujemy nasze kosmetyki. Po dopełnieniu formalności można oficjalnie rozpocząć sprzedaż.