Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która dotyczy coraz większej liczby Polaków. Nieleczone, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, których konsekwencją może być np. zawał mięśnia sercowego. Prywatny Gabinet Kardiologiczny w Barcinie oferuje skuteczną pomoc w leczeniu nadciśnienia, chorób serca, układu wieńcowego i krążenia. Jego właścicielem jest Paweł Jakubczyk, niezwykle doświadczony i oddany swojej pracy kardiolog.

Jakie mogą być objawy nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze jest dość podstępną chorobą, ponieważ zazwyczaj, zwłaszcza na samym początku nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy jego parametry zaczynają być naprawdę wysokie, organizm zaczyna wysyłać do nas niepokojące sygnały. Są to między innymi:

  • kołatanie serca,

  • zaczerwienie twarzy,

  • uderzenia gorąca,

  • bezsenność,

  • bóle i zawroty głowy,

  • duszności,

  • drżenie rąk,

  • uczucie ucisku w okolicach serca.

Każdy z powyższych objawów wymaga wizyty u lekarza kardiologa. Miejscem godnym polecenia jest Prywatny Gabinet Kardiologiczny dr n. med. Paweł Jakubczyk w Barcinie. Tutaj każdy pacjent otrzyma fachową pomoc w zakresie diagnozowana i leczenia ciśnienia tętniczego, a także chorób serca.

Co powoduje ciśnienie tętnicze?

Istnieje wiele schorzeń, które mogą doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, takich jak: choroby nerek o charakterze przewlekłym, zwężenie aorty, schorzenia układu nerwowego. Jednak w dużej mierze to my sami jesteśmy odpowiedzialni za jego rozwój, prowadząc nieodpowiedni tryb życia. Czynnikami, które znacznie podwyższają ryzyko wystąpienia ciśnienia tętniczego są: brak ruchu, palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, otyłość czy nadużywanie soli. Za rozwój tej choroby odpowiada także genetyka, jednak dopiero w połączeniu z czynnikami środowiskowymi.

Na czym polega leczenie nadciśnienia?

Metoda leczenia nadciśnienia zależy od jego rodzaju oraz obecności istnienia chorób współistniejących. Jeżeli jest to łagodna odmiana choroby i brak czynników ryzyka, na początku zalecana jest zwykle zmiana trybu życia, czyli wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, porzucenie nałogów, zmiana diety. Natomiast w przypadku bardzo wysokiego ciśnienia, któremu dodatkowo towarzyszy miażdżyca, konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Konsultacje kariologiczne prowadzi dr n. med. Paweł Jakubczyk w Prywatnym Gabinecie Kardiologicznym w Barcinie